Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Mineralni Bani’de Hora İle Bağbozumu Festivali gerçekleşti

Mineralni Bani’de Hora İle Bağbozumu Festivali gerçekleşti

26 Eylül 2016

Hora İle Bağbozumu Festivali’nde antik Trakya gelenekleri canlandırıldı.

Kaplıcalarıyla ünlü ilçe merkezi Mineralni Bani’de (Meriçler) tekrar şarabın, üzümün ve otantik folklorun başkentine dönüştü. İki gün boyunca tatil beldesinde tekrar canlandırılan halk oyunları kulüplerinin katıldığı Hora İle Bağbozumu Festivali gerçekleşti. Forum, Haskovo (Hasköy) Slavyani Folklor Kulübü tarafından Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender ve Belediye’nin desteği ile organize edildi.
Festival programı Cuma günü antik Trakya geleneği olan Bağbozumu’nun canlandırılmasıyla başladı.

Cumartesi günü beyaz elbise giymiş kızlar toplanılan üzümleri çıplak ayaklarla ezdiler.

Festival, eşsiz ve kendine özgü Bulgar folklorunun aracılığıyla daha Traklarla başlayıp günümüze ulaşan Mineralni Bani’de bağcılığın ve şarapçılığın asırlık gelenekleri arasında gerçek bir köprü kuruyor.

Festival birkaç yıl aradan sonra ikinci kez gerçekleştirildi.
Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender, “Bu güzel festivali yaşatmaya ve gelenek haline getirmeye çalışacağız” dedi.

Festival programında Stara Zagora (Eski Zağra), Kırcaali, Krumovgrad (Koşukavak), Radievo, Dobriç ve Stamboliyski köyleri ve Haskovo’dan 10 kulüp sahne aldı. Festival, yarışma niteliğinde değil, fakat katılımcılara pek çok ödül ve sürpriz hazırlandı. Konserin açılışını Geleneksel Uluslararası Etnik Azınlıklar Festivali’nde ödül kazanan Krumovgrad Vasil Levski Lisesi Pıstra Kitka Çocuk Dans Grubu yaptı.

Mineralni Bani çevresinde en büyük ölçekli üzüm bağları bulunan Susam köyündeki üzüm üreticileri iyi rekolte olduğunu söylüyor. Üzüm üreticileri, “Bu yıl önceki sezonlara göre daha düşük olan dekar başına 700-800 üzüm elde edildi, fakat son derece yüksek kaliteli ve ondan muhteşem bir şarap üretilmesi bekleniyor” dediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS