Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Putin ile telefon görüşmesi yaptı

Başbakan Borisov, Putin ile telefon görüşmesi yaptı

27 Eylül 2016

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri ele aldıkları telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başbakan Borisov, Cumhurbaşkanı Putin’e Bulgar hükümetinin Ulusal Elektrik Kurumu’nun (NEK) Atomstroyexport Şirketi’ne 19 Eylül 2016 tarihinde anapara, faiz ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere 628 milyon avroluk borcunu ödemesine yönelik somut adımlar attığına dair bilgi verdi. Başbakan, konunun artık Halk Meclisi’nin gündemine de girdiğini belirtti. Borisov, Bulgaristan’ın Atomstroyexport Şirketi’nin ortaya koyduğu faizlerin yeniden gözden geçirilmesini ısrar ettiğini kaydetti.

Borisov, “Amacımız iki kuruluş arasındaki sorunların giderilmesi ve gelecekte ortak enerji projelerine yönelik daha sağlam bir temel üzerine adım atılmasıdır” diyerek, Rusya tarafından Bulgaristan’ın faiz oranına ilişkin iddialarının dikkate alınmasında tekrar ısrar etti.

Devlet yöneticileri önceki telefon görüşmesinde kararlaştırılan enerji projeleri konusunda çalışmak üzere oluşturulan çalışma gruplarının elde ettiği sonuçlardan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Görüşmede Bulgaristan sınırları içinde Doğalgaz Dağıtım Merkezi kurulmasına ilişkin projeye vurgu yapıldı. Borisov ve Putin, projeyle ilgili teknik, ekonomik ve hukuki ayrıntılarının net bir şekilde belirtilmesini sağlayacak Bulgaristan, Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki üçlü görüşme için yapılan hazırlıkları ele aldı. İkisi, Bulgartransgaz Şirketi’nde çalışan uzmanların Rusya’yı “Balkan” doğalgaz hub’ının iş modeli ile tanıştırmaları konusunda anlaştı.

Rusya Cumhurbaşkanı, Bulgaristan Başbakanı’nı açık diyaloğu ve inşaatında yer alan tüm taraflara karşılıklı yarar sağlayan koşullarda Balkan” doğalgaz hub’ın kurulmasına ilişkin projenin AB Komisyonu tarafından verilen sözleşmeli garanti kapsamında gerçekleştirilmesi gerektiğine dair dürüst pozisyonundan dolayı tebrik etti.

Borisov ve Rusya Devlet Başkanı Putin, yaz mevsiminde ülkeyi ziyaret eden Rus turistlerinin sayısında geçen yaza kıyasla yüzde 40 oranında artış olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Putin, Bulgaristan’ın Karadeniz sahilinde yabancı uyruklu vatandaşların güvenliğini garanti eden güvenliği düzenlemesine yüksek not verdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS