Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Başmüftülüğü AGİT’in İnsan Hakları Toplantısına katıldı

Bulgaristan Başmüftülüğü AGİT’in İnsan Hakları Toplantısına katıldı

30 Eylül 2016

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) her yıl Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlediği “İnsani Boyut Uygulama Toplantılarında” Bulgaristan Müslümanları’nın son dönemlerde yaşadıkları sorunlar gündeme getirildi.

Almanya dönem başkanlığında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi Varşova’da 19-30 Eylül 2016 tarihlerinde “İnsani Boyut Uygulama Toplantısı’nın en önemli gündemlerinden birisi İslamofobi ve Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük oldu.

Kongrede 56 üye ülke temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele eden örgütler temsilcileri, uluslararası güvenlik ve işbirliği partner teşkilatlar temsilcileri bir araya geldi.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Genel sekreteri Celal Faik ve Dış İlişkiler Dairesi sekreteri Hayri Emin de toplantıya katılarak önemli katkıda bulundu. Başmüftülük temsilcileri, Din ve İnanç Özgürlüğü başlıklı oturumda son dönemlerde Bulgaristan parlamentosunda milliyetçi partilerin Müslümanların haklarını kısıtlayıcı yasa tasarıları ve Dinler yasasında değişiklik teklifleri ile ilgili konuşma yaptı. Bulgaristan kurumlarına sunulan öneriler arasında, yasa tekliflerinin ve değişikliklerin kabul edilmeden önce temel özgürlüklerin kısıtlanmasıyla ilgili Avrupa Konseyi Venedik Komisyonuna danışmalarını ve Anayasa mahkemesinin de gözden geçirmesi bulunmakta. AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi’nin ise bu süreci iyi takip etmesi önerildi.

Ayrıca, 27 Eylül’de Yunanistan Batı Trakya Yüksek Tahsilliler Derneği ile ortak düzenlenen panelde Bulgaristan Müslümanları’nın 25 yıldır çeşitli sorunlardan dolayı iade edilemeyen vakıf malları sorunu anlatıldı. Toplantı’nın özel konuşmacısı olarak Avrupa Konseyi “Kuzey-Güney” Merkezi Başkanı Dr. Jean-Marie Heydt davet dildi. Oturum başkanlığıni ise EMİSCO Genel sekreteri ve ENAR yönetim kurulu üyesi Bashy Qourayshi yaptı.

Bulgaristan Dışişleri bakanlığı yetkilileri cevap hakkını kullanarak, Bulgaristan’ın faklı dini ve etnik gruplara yönelik daima istikrarlı ve högörülü politika izlediğini söyledi. Ayrıca, Bulgaristan uluslararası sözleşmelere riayet ettiğini ve Anayasası’nın bütün hakları garanti altına aldığını dile getirerek, dini özgürlükler ve insan hakları konusunda gayret sarf ettiklerini söyledi.

Bulgaristan parlamentosunda milliyetçi partilerin oylamaya sundukları teklifler arasında şunlar var: Ataka partisi 20 Temmuz 2016’da Dinler Yasasında değişikliklerin Bulgarcadan başka dilde ibadet yapılması yasağı; Yine Dinler yasasında 21 Temmuzda önerilen yasaklar arasında Dini kurumların bağış alması, yurtdışından imam davet etmesi, başka kuruluşlarla işbirliği yapması yasakları gibi birçok kısıtlama önerileri; Patriotiçen Front 28 Temmuz’da camilerde hoparlörlerin yasaklanması teklifi; 24 Nisan’da ise “Burka kanunu” adı altında başörtüsü yasağı teklifi; 7 Nisan’da Patriotiçen Front Ceza Kanunun’da terörizmin İslam’dan kaynaklandığını belirten ifadeler;

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


gökhan 2016-09-30 18:03:28
Bulgaristan aık iekilde azınlık ve dini gruplara baskı yapmakta,onların varlıklarının azalmasını, sayıca küçülmelerini ve büyümelerini, derinleşmelerini engellemektedir. AB üyesi Bulgaristan'da anadilinde siyasi konuşma yapmak, propoganda yapmak yasaktır. Oysa yıllarca Türkiye'ye Kürtçe nedeniyle bizzat AB yetkilileri tarafından baskı yapılmış, Türkiye'de Kürtçenin siyasi propogandalarda kullanılması serbest bırakılmıştır. Bulgaristan'da Türkçe yasaktır, devlet nüfusun % 20'si olan Türk ve müslüman nüfusun Türkçe haber dinlemesini bile yasaklamaktadır.Bulgar Türklüğü t
müslüman 2016-10-02 14:01:32
Baş değil BOŞ Müftülük Gökhan gardaş. Ne lşe yarıyor müftülük hala anlamış değilim.
Bu gün ana dilini yarım yamalak dinsiz BG Türk ve Müslüman gençliği yetişmekte.
Bu olay8n suçlusu bizzat DpS ile o BOŞ Muftülüktür.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS