Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Öğretmen maaşlarına yüzde 10 zam

Öğretmen maaşlarına yüzde 10 zam

04 Ekim 2016

Beklendiği gibi önümüzdeki yılın başında öğretmen maaşlarına yüzde 10 oranında zam yapılacak. Zam kararını Salı günü Başbakan Boyko Borisov, seçim kampanyasına başlanıldığı bir zamanda sendikacılarla yaptığı görüşmenin ardından duyurdu. Başbakan, bundan üç ay önce Arena Armeets Spor Kompleksi salonunda gerçekleştirilen Ulusal Öğretmenler Buluşmasında bu kararı duyurmasından dolayı Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva’yı eleştirmişti.

Eğitim sektörü için 2017 yılına ilişkin 223 milyon leva ek kaynak tahsis edileceğini duyuran Borisov, “Bu mümkün, çünkü gelir kurumları, İçişleri Bakanlığı, Devlet Milli Güvenlik Ajansı, savcılık gibi kurumların faaliyetleri sonucunda hazinede 1,6 milyar leva daha fazla kaynak toplandı ”dedi.

Eğitimde ödenen maaşların yükseltilmesi için 126 milyon leva ilave kaynak, genel olarak eğitime ilişkin ek giderler için ise 223 milyon leva harcanacak.

Öğretmen maaşların artması, uzun yıllardır öğretmenlik yapanların olduğu gibi eğitim sisteminde en düşük maaşla yeni çalışmaya başlayan acemi öğretmenleri de kapsayacak.

Sendikal örgütler tarafından yapılan hesaplara göre genç öğretmenlerin maaşlarına en ciddi oranda artış yapılacak. Daha yaşlı meslektaşlarının maaşlarına ise daha mütevazi bir oranda zam yapılacak.

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonuna (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenleri Sendikası Başkanı Yanka Takeva, “Eğitim için tahsis edilen mali kaynaklardan 100 milyon leva doğrudan öğretmen maaşlarının yükseltilmesi, 26 milyon leva ise 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle asgari işçi ücretinde yapılacak artışı karşılamak için harcanacak. Yüksek teknolojiler sektöründe çalışan öğretmenler için ilave olarak 3 milyon leva sağlanması kararlaştırıldı. Yurt dışında kilise okullarına giden çocuklar için de ilave olarak 1,5 milyon leva destek verilecek” diye bildirdi.

Takeva, öğretmen maaşlarının öğretmenlerin görevleri ve sahip olduğu eğitim derecelerine göre yükseltileceğini belirtti. Kreş ve anaokullarda çalışan öğretmenlerin yanı sıra eğitim kurumlarında çalışan yardımcı personelin maaşlarına da zam getirileceğini açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS