Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hasta çocukların velileri, Çocuk Tedavi Fonu Müdürü Prof. Dr. Vladimir Pilosov’u protesto etti

Hasta çocukların velileri, Çocuk Tedavi Fonu Müdürü Prof. Dr. Vladimir Pilosov’u protesto etti

05 Ekim 2016

Çocukları hasta olan anne ve babalar, Sofya’da protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestonun sebebi Çocukları Tedavi Fonunun çalışmalarının efektif olmaması ve fon aleyhine ihbarlarda bulunulmasıdır.

Protestocular, Çocukları Tedavi Fonu Müdürü Prof. Dr. Vladimir Pilosov’un görevini gerektiği gibi yerine getirmediğini ileri sürerek, hemen istifa etmesini, fonun ise revizyona tabi tutulmasını ısrar etti.

Ebeveynler, önceki Çocukları Tedavi Fonu Müdürü Pavel Aleksandrov’un göstermelik bir operasyonla gözaltına alınmasının ardından Prof. Dr. Pilosof’un müdürlüğe atanmasından bu yana fonun efektif çalışmadığını ve sistemin çalışılmaz hale getirildiğini ileri sürdü.

Ebeveynler, çocukların tedavisine ilişkin yapılan başvuruların onaylanmasının uzun süre geciktirilmesi ve çocukların tedavi için kasten yurt dışına değil de, yurt içine yönlendirilmesinden yakındı.

Protesto başlamadan birkaç hafta önce görevlerinden istifa eden Tedavi Fonu Kamu Kurulu Üyeleri, fonun nasıl çalıştığını ve onların istifa etmelerine neden olan memnuniyetsizliklerinin neden kaynaklandığını anlattı.

Onlar Tedavi Fonu Kamu Kurulu’nun nisan ayından şimdiye kadar gerçekleştirdiği toplantılarla ilgili verileri tanıttı. Bu verilere göre çocukların tedavisine ilişkin yapılan başvurulardan 4792’sinin değerlendirildiği, 117’si ile ilgili sadece bir görüş beyan edildiği, 5 ile ilgili hiçbir görüş beyan edilmediği, 30 başvuru ile ilgili ise herhangi bir tedavi teklifinde bulunulmadığı ve tedavi ücreti belirtilmediği ortaya çıktı.

Kamu Kurulu Üyeleri’nin ifadelerine göre 47 çocuğun tedavisine ilişkin karar tutanaklarında ve Kamu Kurulu toplantılarının tutanaklarında hatalar bulunuyor. Kamu Kurulu Üyeleri’nin bu tutanakları imzalamayı reddetmelerinin nedeni de bundan kaynaklanıyor.

Fondaki görevlerinden ayrılanlar, tüm verilerin Başbakan Boyko Borisov’a, Başbakan Yardımcısı Rumyana Bıçvarova ve Sağlık Bakanlığına bağlı müfettişliğe göndereceklerini duyurdu.
Kamu Kurulu Üyeleri, “Bizim amacımız herhangi bir şahsın aleyhine değildir, biz sistemin efektif olarak çalışmadığını ve bundan hasta çocukların zarar gördüğünü göstermek istiyoruz” diye vurguladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bakanlık, Çocukları Tedavi Fonunun yavaş çalıştığı iddialarını reddetti. Bakanlığa göre nisandan eylül ayının sonuna kadar fon tarafından 870 başvurunun değerlendirilmesi yapıldı. Bu değerlendirmeler üzerine 104 çocuğun yurt dışında, , 545’inin ise yurt içinde tedavi görmeleri kararı alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS