Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Razgrad’da Makbul İbrahim Paşa Camii inşaatının 400. yılı kutlanacak

Razgrad’da Makbul İbrahim Paşa Camii inşaatının 400. yılı kutlanacak

05 Ekim 2016

Razgrad Bölge Müftüsü Mehmet Ala, “Yarın Razgrad’ın merkezinde bulunan Makbul İbrahim Paşa Camii inşaatının 400. yılı zengin bir programla kutlanacak. Kutlama etkinliği Başmüftülük ve Razgrad Bölge Müftülüğü tarafından Belediyenin desteğiyle düzenleniyor” diye bildirdi.

Kutlama programı saat 10.00’da Tsentral Oteli Konferans Salonunda düzenlenen bilimsel panel ile başlayacak. Forumda Prof. Dr. Lübomir Mikov, Prof. Dr. Ana Stoilova, Prof. Dr. Mehmet İbrahimgil ve Prof. Dr. Hamza Keleş konuşmacı olarak yer alacaklar. Panelin konusu “İbrahim Paşa Camii’nin Tarihi, Arkeolojik ve Etnolojik Yapısı” olacak.

Saat 13.00’de Prof. Dr. İliya Petrov Sanat Galerisinde farklı dönemlerden caminin fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açılacak.

Kutlama programı eski Razgrad Nazım Hikmet Devlet Müzikal ve Drama Tiyatrosundan oyuncu ve müzisyenlerin rol aldığı “Miras” isimli oyun ile son bulacak.

Bölge Müftüsü, “Bütün etkinliklere katılım serbesttir” diye belirtti.

Razgrad’daki Makbul İbrahim Paşa Camii, kültürel anıt ilan edildi ve UNESCO Kültürel Anıtlar listesinde bulunuyor. İnşaatı 1530-1535 yıllarında İbrahim Paşa tarafından başlatılan cami, İbrahim Paşa’nın vefatından sonra 1616 yılında Mahmut Paşa tarafından tamamlanmıştır. Bu cami Balkanlar'daki üçüncü en büyük camidir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS