Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
“Aktif İşgücü Piyasası Politikası” konulu çalışma toplantısı

“Aktif İşgücü Piyasası Politikası” konulu çalışma toplantısı

06 Ekim 2016

Ardino (Eğridere) Belediyesi Meclis toplantı salonunda dün Belediye, Ardino İlçesi İş Bürosu, işverenler ve sosyal ortakların temsilcilerinin katıldığı “Aktif İşgücü Piyasası Politikası” konulu bir çalışma toplantısı yapıldı. Toplantıda Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Ardino İlçe İş Bürosu Müdürü Rositsa Çavdarova, Ardino’da iplik ve hazır giyim üretimi yapan Arteks Şirketi İcra Müdürü ve Ardino İlçesi İş Bürosu İşbirliği Konseyi Başkanı Müh. Saffet İlazov, giyim firması olan Pano-Tech Firmasının sahibi ve işveren örgütü olan Bulgaristan Sanayi Odası temsilcisi Veselin Çauşev, Ardino Vasil Levski Lisesi Müdürü ve Kırcaali Bölge Eğitim Müdürlüğü temsilcisi Anika Petrova, Slıntse Çocuk Kurumu Müdürü Dimitrina Aleksandrova, Ardino İlçe Emniyet Müdürü Başmüfettiş Ştilyan Uzunov, iş adamları ve köy muhtarları hazır bulundu.

Ardino İlçesi İş Bürosu Müdürü Rositsa Çavdarova, 2016 yılının ilk yarısında Ardino İlçesinde işgücü piyasasının durumu ve gelişme eğilimi analizine ilişkin bilgi verdi.
Çavdarova, 2015 yılı ile kıyasla bölgede işsizlik oranında düşüş olduğunu belirtti. Rositsa Çavdarova, bölgede aktif işgücü piyasası politikasının gerçekleştirilmesi konusunda Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat’a, 2016 Yılı İstihdam Ulusal Eylem Planı doğrultusunda uygulanan programların ve tedbirlerin yanı sıra 2014-2020 İnsan Kaynaklarının Gerçekleştirilmesi Operasyonel Programı tedbirlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik iyi ilişkiler ve ortaklık için yerel işverenlere en içten teşekkürlerini ifade etti.

İş konusunda arabuluculuğu yapan Yana Dimitrova-Zülker, katılımcılara multimedya sunumu ile Ardino İlçesi İş Bürosunun sunduğu hizmetleri tanıttı.

“Aktif İşgücü Piyasası Politikasını Gerçekleştirmede Ortak Hareketler” konulu toplantı sırasında Ardinolu işverenler, Belediye Başkanına işsizlerin işe başlamaları için Mleçino (Sütkesiği), Byal İzvor (Akpınar) ve Borovitsa (Çamdere) köylerinin bulunduğu bölgelerden Ardino kasabası istikametinde uygun toplu taşıma araçları sağlanmasıyla işsizlerin hareketliliğinin artırılması konusunda destek önerisinde bulundu. Resmi Murat, bu tür bir ulaşım sorunu olursa, yardımcı olacağına dair söz verdi.

Resmi Murat, “Bu tür faydalı bir girişime ev sahipliği yaptığımıza seviniyoruz. Ardino İlçe İş Bürosu, işverenler ve sosyal ortaklarla birlikte şu anki işgücü piyasasını ele alıp, rehberlik yapmamız için iyi bir imkan. Biz belediye yönetimi olarak toplumsal hayatın tüm alanlarında destek vermeye mecburuz ve işsizlikle ilgili sorunları çözme konusunda insanların bizden olan beklentileri de büyük” diye kaydetti.

İplik ve hazır giyim üretimi yapan Arteks Şirketi İcra Müdürü Müh. Saffet İlazov, bu zamanda işveren olmanın kolay birşey olmadığını kaydetti. Müh. Saffet İlazov,”Bulgaristan’da iş yapmak çok zor, Ardino’da ise bu daha da zor. İlçede faaliyet yürüten hemen hemen tüm firmalar kalifiye işgücü eksikliği yaşıyorlar” dedi.

Pano-Tech Firmasının sahibi Veselin Çauşev, yerel işgücü piyasasına ilişkin sorunların çözümünde işverenler, köy muhtarları, kurumlar, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa İş Konfederasyonu, Belediye İdaresi gibi ilgili tüm tarafların ortak çabalarıyla ilçe düzeyinde aktif politikanın gerçekleştirilmesine destek olmaları gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS