Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
1 Mayıs 2017 tarihinde vizesiz Kanada seyahati için ilk adım atılacak

1 Mayıs 2017 tarihinde vizesiz Kanada seyahati için ilk adım atılacak

07 Ekim 2016

Başbakan Boyko Borisov, Kanadalı mevkidaşı Justin Trudeau ile yaklaşık bir saat süren telefon görüşmesi yaptı. Kanada Başbakanının teklifi üzerine yapılan telefon görüşmesinde Kanada’ya yapılacak seyahatlerde Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılması ele alındı. Görüşmede İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova da hazır bulundu.

Başbakan Trudeau, Bulgar mevkidaşına Kanada hükümetinin Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılmasına yönelik çabaları ve yoğun çalışmaları hakkına bilgi verdi. Trudeau, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Kanada’yı daha önce ziyaret etmiş olan vatandaşların, Amerika Birleşik Devletlerine seyahat için vize sahibi olanların ve iş dünyası temsilcilerinin vizesiz yolculuk yapabilmeleri konusunda sorumluluk üstlendi. Ancak büyük hacimde evrakların işlenip, sistemde değişiklik yapılacağı için teknik nedenlerden dolayı bir gecikme olduğu takdirde bu tarihin en geç 1 Mayıs 2018 tarihine ertelenebileceği anlaşıldı.

Justin Trudeau, çok sayıdaki yoklamalar ve Bulgaristan tarafından yapılan hazırlıklara ilişkin saptamalar ve iki ülke ilişkilerinde kaydedilen ilerleme sonucunda bunun mümkün olduğunu belirtti. Kanada hükümetinin bu kararı kilit bir karardır, çünkü Amerika Birleşik Devletlerine seyahat eden Bulgaristan vatandaşları için vizelerin kaldırılmasına yönelik bir adım olarak kabul ediliyor.

Başbakanlar, ikili anlaşmalar için teknik hazırlık işlemleri yapılması konusunda içişleri ve dışişleri bakanlarını görevlendirdi.

Borisov ve Trudeau, 2017 yılı içerisinde karşılıklı ziyaretlerde bulunmaları konusunda anlaştı. Bu ziyaretler iki ülke arasında Başbakan düzeyinde ilk ziyaretler olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS