Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Anadilde seçim kampanyası yasağı ile ilgili açık dilekçe AP web sitesinde okunabilmekte ve oylanabilmektedir

Anadilde seçim kampanyası yasağı ile ilgili açık dilekçe AP web sitesinde okunabilmekte ve oylanabilmektedir

12 Ekim 2016

Anadilde kampanya yasağına karşı, Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, tarafından sunulan açık dilekçe Avrupa Parlamentosu web sitesinde okunabilmekte ve oylanabilmektedir.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kolları Başkanı ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük "Seçmenlerin iradelerini özgürce ortaya koymalarını garanti eden, özgür seçimlerdir" diye yorumladı.

AP Milletvekili, sunmuş olduğu "Seçim kampanyaları sırasında Bulgar dili dışında diğer dillerin kullanımının yasaklanması yoluyla Bulgaristan'da seçim haklarının ihlali" ile ilgili açık dilekçenin "Avrupa Parlamentosu açık dilekçe portalinde okunabilmekte ve oylanabilmektedir. " diye bildi.

Avrupa Parlamentosu açık dilekçe portalini ziyaret eden ve destek olmak isteyen herkes, kayıt olup, İlhan Küçük tarafından sunulan açık dilekçe ¹ 0927/2015 seçmeli ve "destek" tuşuna basması gerekmektedir.

HÖH temsilcileri, seçim kampanyaları sırasında Bulgar dili dışında diğer dillerin de kullanılması ile ilgili düzenlemeyi ifade ederek, defalarca Bulgar ve Avrupa kurumlarının gündemine getirmişlerdir. Hatırlanacağı gibi, seçim kampanyası sırasında anadilinde Türkçe propaganda yaptıkları için İlhan Küçük ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) üyelerine Bulgar yargısının kestiği bir sürü para cezaları, Küçük’ün mahkeme kararına itiraz etmesi ve Avrupa Parlamentosu’nda yer alan dört siyasi gruptan meslektaşlarıyla birlikte Avrupa Birliği’nde çok dilliliğin teşvikine ilişkin yazılı bildirge sunulması için prosedür başlatmıştı. Onu destekleyen toplam 44 AP Milletvekili olmuş ve kendisinin de belirttiği gibi "Bir kısmı Avrupa Halk Partisi’nden (ENP), bir kısmı sosyalistler olan meslektaşlarla birleşip azınlık dillerinin ve kültürlerinin korunması için sistematik bir yaklaşım benimsenmesini istemeyi başardığımız için son derece mutluyum." Avrupa Komisyonuna sunduğu bildirgeden sonra ise 2015 yılı sonunda İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu’ndaki Dilekçeler Komitesine sözü yukarıda geçen açık dilekçeyi sunmuştur.

AP Milletvekilinin dile getirdiği: "Konunun çok önemli ilgi odağına dönüşmesi, AP’deki farklı ülkeyi ve farklı politik gruplarını temsil eden meslektaşlarının çoğunun açık dilekçeyi desteklemeleri ve dilekçede belirtilen "İlgili yasal kısıtlamaların Avrupa hukukunu ihlal ettiği” ve "Her vatandaşın kendi seçtiği bir dilde görüş ve düşüncelerini ifade etme hakkına sahip olması konusunda garanti gerektiğini" hemfikir olmaları idi.

İlhan Küçük belirttiği gibi: "Seçmenlerin iradelerini özgürce ortaya koymalarını garanti eden, özgür seçimlerdir. Bu seçimler, seçmenler arasında ki görüş ve bilgilerin serbest değişimini işaret etmektedir. Sadece özgür seçimler, bütün seçmenlerin seçim sürecini tamamen anlamalarını ve tam kadro olarak özgür seçimlere katılmalarını mümkün olduğunu garanti eder. "

İlhan Küçük nihai hedefi dile getirerek, ortak çabalar ile sözü yukarıda geçen açık dilekçe’deki Bulgaristan Cumhuriyeti Seçim Kanununun ayrımcı metninin yürürlükten kaldırılmasıdır.


Kaynak: HÖH Basın Bürosu


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ahmed Sadık 2016-10-12 16:28:56
İlgili web sitesinin linkini haberde verebilirsiniz.
Susuzlu bakire Bella 2016-10-13 20:15:14
DOST partisi çıkınca mı türkler aklınıza gelmeye başladı. Neden yıllardır bu sorunlarımıza çare aramadınız, lanet olası sahtekarlar. Artık dpsli yalancıları görmek istemiyoruz.
Küçük 2016-10-14 14:56:57
Heyyyyy Küçük biz anadilde propaganda değil anadilde zorunlu eğitim istiyoruz 26 yıldır sizden ilk istediğimiz şeydir.
Kesin saçmalıklarınızı artık sizi görmek değil duymak bile istemiyoruz.
Sali 2016-10-15 01:10:24
Sayin Ilhan Kücük Avrupa milletvekili kardesim, senin kisiligine saygimiz sonsuz, fakat yalnic tren ile yalnic yolda haraket ediyorsun. Bundan dolayi insanlarimizin gözünde tiken gibi batiyorsun. Cok gencsin ve sansini HALKIN istedigi, destekledigi ve saygi gösterdigi yolda aramalisin. Senin yerin ve yolun HÖH=DPS komunist uzantilarinin yolu degil, bizim beklentimize göre
Bella Jiçkarova- Lentacieva 2016-10-15 12:04:04
HÖH'lü komunistlerin anadilden bahsetmesi komik. Halk aç. Onların çocukları Avrupa'da deputat ve ya öğrenciyken, bizim çocuklarımız en ağır işlerde çalışıyor. Hırsızlar defolup gitsin.
Aysho Lentadjieva 2016-10-16 17:48:19
Bella hakli shimdi mi turkler akliniza geldi hirsizlar! supersin belladjiim.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS