Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Anayasa Mahkemesi Komünist Rejiminde İşlenen Suçlarda Zaman Aşımını Kaldırma Yasasını İptal Etti

Anayasa Mahkemesi Komünist Rejiminde İşlenen Suçlarda Zaman Aşımını Kaldırma Yasasını İptal Etti

14 Ekim 2016

Anayasa Mahkemesi (AYM) Perşembe günü, Millet Meclisinin Haziran’da onayladığı Ceza Yayasındaki 1944 ile 1989 yılları arasında Bulgaristan Komünist Partisi üst düzey görevlilerinin işledikleri suçların zaman aşımına uğramamasına yönelik değişikliği feshettiğini bildirdi.

Karar 11 kabul ve 1 ret oyu ile kabul edilmiştir, bu oylardan sadece Filip Dimitrov ret oyu vererek bu değişikliğin Anayasa’ya aykırı olduğu beyanını reddetmiştir.

GERB ve Reformcu Blok tarafından oylamaya sunulan Anayasa’daki bu değişiklik ile, çalışma kamplarında işkence ve cinayetlerden ve Bulgaristan Türklerinin zorla isimlerini değiştirme sürecinin (diğer adıyla Bulgarlaştırma Süreci) sorumlu olanların en azından bazılarını mahkeme önüne çıkarmak amaçlanmaktaydı. Ancak kabul edilen bu değişiklikler sadece sembolik olup Ceza Yasası’nın diğer iki maddesi tarafından hükümsüz kılınmaktadır: Bu maddelerden ilki “işlenen her suç için, işlendiği dönemdeki yasalar uygulanır”; ikincisi ise “suç kararının yürürlüğe girmezden önce farklı yasa düzenlemeleri meydana geldiyse, suç failine en uygun yasa uygulanarak ceza verilir” kısımlarıdır.

Komünist rejiminde işlenen suçların zaman aşımına uğramama kararına, Anayasa Mahkemesi önünde Başsavcı Sotir Tsatsarov tarafından itiraz edilmişti. Tsatsarov’a göre bu düzenleme, yasa önünde her vatandaşın eşitliğine, ayrımcılık yasağına ve Anayasa’nın başka hükümlerine aykırı gelmektedir.

Bunun yanı sıra bireysel başvurusunda (Anayasa şikayetinde) Başsavcı Tsatsarov, Anayasa’da sadece barış ve insanlığa yönelik suçlarda zaman aşımı bulunmadığını da belirtmiştir. Kendisine göre, Ceza Yasası’ndaki bu üç madde de hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Bunun yanı sıra bu maddeler Ceza Yasası’nın 2. maddesine ve suç failine en uygun yasa uygulama kuralına aykırı geldiğini de belirtmektedir.

Başsavcının Anayasa şikayetinde daha, “Suçlulara daha uygun yasa seçme kuralının kesin bir düzenleme ile ortadan kaldırılmadığında Ceza Muhakemesi Yasasının 2. ekindeki 24. maddesinini, 1. fıkrasının 1.mısrasında yer alan önkoşullarına uygun olarak Ceza Yasası’nın §35 ve §36. düzenlemelerini uygulanmasını engelenmiş olunmaktadır. Dolayısıyla, aynı yasada birbirini hükümsüz bırakan maddeler mevcuttur, bu da hukukun üstünlüğüne aykırıdır” denmektedir.Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS