Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Acil Sağlık Hizmetleri Merkezlerine yönlendirilen acil çağrılarda üç kod uygulanacak

Acil Sağlık Hizmetleri Merkezlerine yönlendirilen acil çağrılarda üç kod uygulanacak

17 Ekim 2016

Sağlık Bakanı Dr. Petır Moskov’un emriyle Acil Sağlık Hizmetleri Merkezlerine yönlendirilen acil telefon aramalarında uygulanacak zorunlu kurallar getiriliyor. 15 Ekim 2016 tarihinden itibaren Moskov, aciliyet durumlarına göre çağrılarda kod uygulaması getiriyor. Bununla birlikte ambulans çağıran vatandaşın bir sürü soruları cevaplaması gerekecek. 15 Kasım’a kadar Acil Sağlık Hizmetleri Merkezlerinde çalışan sağlık memurları eğitimden geçecek ve bu tarihten sonra 112 Acil Çağrı numarasından yapılan aramalar, kritik durumda veya stabil durumda bir hastanın mı söz konusu olup olmadığını belirlemeleri için onlara aktarılacak.

Kırcaali Acil Sağlık Hizmetleri Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, yaptığı basın açıklamasında kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere üç çağrı kodu uygulanacağını bildirdi. Dr. Mitkov,”Kırmızı kod, birinci derecede aciliyet veya kritik durumda olan hastalar için, sarı kod, ikinci derecede göreceli aciliyet veya stabil durumda olmayan hastalar için ve yeşil kod, üçüncü derecede aciliyet veya stabil durumda olup, daha az aciliyeti olan hastalar için kullanılacak. Bir hastanın aciliyet durumunun belirlenmesi için acil arama yapan vatandaşa bir sürü sorular yöneltilecek. Üstelik bu vatandaşa acil yardım ekibi gelinceye kadar eylem talimatı verilecek. Ekiplere verilecek bilgiler ve müdahalelerine düzenleme getirildi. Trafik kazalarına yönelik detaylı düzenleme yapıldı. Acil Sağlık Hizmetleri Merkezleri sınırsız kaynaklara sahip değil. Örneğin, Kırcaali’de üç tane ambulansımız var. İl çapındaki şubelerimizde ise birer. Aynı anda birkaç acil arama yapıldığı zaman çağrıları aciliyete göre derecelendirmek zorundayız. Bu sıkı bir düzenleme yapılmasını gerektiriyor” diye izah etti.

15 Kasım’dan sonra sistemin devreye sokulmasından dolayı memnun olmayan vatandaşların olacağını belirten Dr. Mitkov, “Bazı vatandaşlar sağlık memurlarıyla tartışmaya girebilirler. Vatandaşların bunun bir insan hayatının kurtarılması için yapıldığının farkına varmaları gerekir. İlk önce aciliyetin daha yüksek derecede olup, acil müdahale gerektiren hastaların yanında olmalıyız” diye altını çizdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS