Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Ljubljana’da “Avrupa Birliğinde Vakıflar” konulu konferans gerçekleşti

Ljubljana’da “Avrupa Birliğinde Vakıflar” konulu konferans gerçekleşti

21 Ekim 2016

15 ve 16 Ekim 2016 tarihlerinde Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Nustafa Hacı, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik ile birlikte Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da düzenlenen “Avrupa Birliğinde Vakıflar” konulu konferansa katıldı. Slovenya Cumhuriyeti İslam Cemaati, İslam Kalkınma Bankası ve Kuveyt Vakıflar Genel Sekreterliğinin desteğiyle konferansa ev sahipliği yaptı.

Konferansın amacı, vakıflarla ilgili sorunların masaya yatırılması ve eğitim, kültür, sanat, sosyal ve beşeri faaliyetler gibi Müslüman toplumların çeşitli faaliyet alanlarında ortak bir nimeti olarak vakıfların ehemmiyetine ve onların Avrupa hukuk düzeninde sahip olduğu yere vurgu yapılmasıdır. Konferans, AB üyesi ülkelerde vakıf mallarının durumu, kurum olarak vakfın İslam’da yeri, kültür ve medeniyet açısından önemi, vakıfname konusu, vakıfların şehirlerin ve mimarinin gelişimine etkisi, çözüm bekleyen sorunlar ve başka temel sorunların ele alındığı beş ayrı oturumda gerçekleşti.

Ljubljana’da İslam Merkezi ve cami inşaatına ilişkin evrakların hazırlanmasında aktif yer alan hukukçu ve avukat Urban Vraçnik, vakıf mallarının ve kuruluşlarının ehemmiyetine ve Avrupa Birliğinde vakıfların hukuki statüsüne ilişkin hazırladığı raporu tanıttı. Başmüftü Mustafa Hacı, Bulgaristan’daki vakıf mallarını tanıttı, geçmişte ve günümüzde onların önemine değindi ve güncel durumlarıyla ilgili bilgiler sundu.

Konferansta Balkanlar ve Avrupa’da bulunan Müslüman toplumlarının temsilcileri de yer aldılar.

Konferansın açılış töreninde Slovenya Başmüftüsü Prof. Dr. Necat Grabus, Ljubljana Belediye Başkanı Zoran Yankoviç, Dünya Vakıflar Örgütü Müdürü Adel Muhammed El-Şerif ve Kuveyt Vakıflar Genel Sekreterliğinin temsilcisi Mansur El- Sakabe birer konuşma yaptılar.

Forumun katılımcıları Avrupa Birliği ve Güneydoğu Avrupa’da vakıf mallarının hukuki statüsüyle ilgili sorunların çözülmediği, Müslüman toplumlarının birçok zorluklarla karşı karşıya oldukları ve vakıf binalarının özgün yapısının korunması ve doğru kullanımına yönelik çabalar sarf edilmesi gerektiği fikri etrafında birleştiler.

Forum kapsamında katılımcılar Ljubljana şehrinin turistik mekanlarını, İslam Kültür Merkezi ve cami inşa edileceği sahayı ziyaret etme fırsatı buldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


müsüman 2016-10-22 10:53:18
Heyyyyyy Mustafa Hacı bu işler tanıtımla olmuyor her halde bizim BG Müslümanların devletle işi yok tanıtımını yaptı hakkımız olan vakıf mallarının hepsini devlet bize verdi demiştir.
Neden açık bir dille Bulgar bizim vakıf mallarını vermemek için doksan dokuz yalan uyduruyor diye söylemedin.
Doğru ya sana o iş için para vermiyorlar sana susmak için para veriyorlar.
Allah'ın gazabından kork tez ve ya geç Allah'ın gazabına uğrayacaksınız.
O baş müftülüğü BOŞ Müftülüğe çevirdiğimiz ya bravo.
tavsiye 2016-10-26 19:43:40
Kırcaali haber Türk lirası kaç Bulgar santimi doğru yazın rezil olmayın

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS