Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Ülke Dışında Yaşayan Bulgaristan Vatandaşlarına Seçim Kanunuyla Getirilen Kısıtlamalar ve Yapılan Ayrımcılıkla İlgili Halk Meclisine ve Ombudsmanlığa Yapılan Başvuru

Ülke Dışında Yaşayan Bulgaristan Vatandaşlarına Seçim Kanunuyla Getirilen Kısıtlamalar ve Yapılan Ayrımcılıkla İlgili Halk Meclisine ve Ombudsmanlığa Yapılan Başvuru

25 Ekim 2016

Büyük çoğunluğu aynı zamanda Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı da olan üyelerimizin yaşadıkları kaygıları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dernek ve Federasyonumuzun bulunduğu Bursa ilinde bir önceki parlamento seçimlerinde açılan 42 adet sandığa rağmen, sandıklarda ciddi yoğunluklar yaşanmıştı. Oysa 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Bursa ilinde sadece 9 sandık açılacağı; tüm ülkede ise 35’ten daha fazla sandık açılamayacağını öğrenen ve tepkilerini gösteren üyemiz olan Bulgaristan vatandaşları adına bu başvuruyu yapmaktayız.

Açılacak olan sandık sayısına getirilen bu kısıtlamalar, Bulgaristan demokrasisine bağlılığını defalarca ispatlamış olan ülke dışında özellikle Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını fiilen imkansız hale getirmektedir.

Yetersiz sandık sayısı insanları tedirgin etmektedir. Seçmenler oy kullanmak için belki saatlerce beklemek zorunda kalacak ve belki de sandık kapasitesinin dolması nedeniyle oy kullanamayacaktır.

Bilindiği gibi Bulgaristan Cumhuriyeti Halk Meclisi tarafından kabul edilen yeni seçim yasasıyla oy kullanma, artık sadece bir “hak” değil aynı zamanda VATANDAŞLIK GÖREVİ olarak tanımlandı. OY KULLANMAMAK ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLARI İÇEREN BİR HALE GETİRİLDİ.

Bu konu, yani bir yandan oy kullanmayı zorunlu hale getirmek diğer yandan ise Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde yaşayan sayıları yüz binler ile ifade edilen vatandaşları “en fazla 35 sandık açılabilir” diyerek kısıtlamak aslında büyük bir çelişkidir.

Bu durum; insanlarının yani Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşlarının oy kullanmasına fiili olarak engel olmaktan başka bir şey değildir.

Bugün Bulgaristan dışında hayatlarını sürdürmek zorunda olan yurttaşların ezici bir çoğunluğu ülkelerini “mecburen” terk etmek zorunda kalmışlardır. Bunun dışında ekonomik sebeplerle ülke dışında yaşamak zorunda olan azımsanamayacak sayıda büyük bir kitle vardır. Bu insanların tamamı Bulgaristan ekonomisine dolaylı ve direkt yollardan büyük katkı yapan insanlardır. Bu insanlar cezalandırılmayı değil tam aksine bir teşekkürü hak ediyor.

Bulgaristan Cumhuriyeti halkının vatandaşları arasında yaptıkları ayrımcılık ile en çok ta Bulgaristan’ın geleceğine ve Bulgaristan demokrasisine zarar veren bazı partilerin ve onlara arka planda destek olan bazı siyasilerin “ortak niyetiyle” kabul edilen bu seçim yasası TEMEL İNSAN HAKLARI DEĞERLERİNE VE BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ANAYASASINA APAÇIK BİR ŞEKİLDE AYKIRIDIR.

Bizler Dernek olarak, gerek Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleriyle gerekse Sofya’dan Merkezi Seçim Komisyonunun yetkilendireceği görevlilerle şimdiye kadar ki her seçimde olduğu gibi bu seçimde de İŞBİRLİĞİ YAPMAYA VE HER TÜRLÜ YASAL VE LOJİSTİK DESTEĞİ VERİP SEÇİMLERİN ŞEFFAF VE KURALLARA UYGUN BİÇİMDE YAPILMASINA TAM DESTEK VERMEYE HAZIRIZ.

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’nin güçlü ve saygın bir üyesi olarak gelişmesini sürdürmesi için çalışmak tüm vatandaşlarının görevidir. Bu nedenle oylarımızı izdiham ve sıkıntı olmadan kullanabilmek ve Bulgaristan demokrasisinin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

En azından son parlamento seçimleriyle aynı sayıda sandık açılması ve açılan sandık sayısının arttırılması en büyük beklentimizdir.

Seçimlerde oy kullanan vatandaşların sayısını arttırmak için insanları teşvik etmek gerekirken bunu fiilen ve fiziken imkansız hale getiren yasalar çıkarmak, Bulgaristan demokrasisinin lehine olan bir durum değildir.

Bulgaristan’a her büyük bir ekonomik katkı sağlayan ülke dışındaki Bulgaristan vatandaşları aynı zamanda ülke ekonomisini sübvanse etmekte ve yabancı yatırımları ülkeye çekmektedir.

Bu insanların Bulgaristan demokrasisine olan inancını sarsmak kimsenin yararına değildir. Vatandaşlarına “eşit” yaklaşmayan politikacılar ülkeleri adına iyilik değil kötülük yapan politikacılardır.

Gelin bu ayrımcı, başkalaştırıcı, ötekileştirici ve demokrasi adına geriye gidiş anlamına gelen AYRIMCI,BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ANAYASASINA VE TEMEL İNSAN HAKLARINA AYKRI kısıtlamaya izin vermeyin ve yurt dışında yaşamak zorunda kalmış yurttaşlarınızı küstürmeyin.

Bugüne kadar kullandıkları oylar ve her türlü eylemleriyle Bulgaristan demokrasisine olan bağlılıklarını defalarca ispatlamış olan yurt dışında yaşamak zorunda bırakılmış olan vatandaşlarınıza karşı yapılan bu HAKSIZLIĞA ve AYRIMCILIĞA izin vermeyin.

Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasasına ve Bulgaristan Demokrasisine olan güvenin sarsılmasına izin vermeyin

Saygıyla arz olunur
Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ)
ve BGF Genel Başkanı

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Cebel`li 2016-11-14 13:04:01
Degerli Can kardeslerim, gerceklere bakarak güncel durumu anlamaya calisalim. General Radev kim oldugu ne kadar önemli ise, onun arkasinda olan ve onu Cumhurbaskani sandalyesine oturmasini saglayan güclerin kim/kimler olduklari on (10) defa daha önemli, cünkü o güclerin izni ve razasi olmadan Radev agzini acamiyacak. Bunun böyle oldugunu ve bu örnekleri tüm Dünyada görüyoruz. General Radev = BSP+Rus ve Rusya cikarlari?DPS+birkac ufak milletci gruplari, yani Türkiye`de secim sandiklarini 138`den 35 indiren gücler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS