Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da Kamu İhaleleri GSYİH’nın % 9’u Kadardır

Bulgaristan’da Kamu İhaleleri GSYİH’nın % 9’u Kadardır

04 Kasım 2016

Demokrasiyi Araştırma Merkezi’nin devlet ve belediyelerin açtığı ihalelerde yolsuzlukları konu alan bir raporuna göre Bulgaristan’da kamu ihaleleri, kamu yönetiminde yolsuzluk riskinin en yüksek olduğu alandır. Rapor, inşaat sektörünün kamu ihalelerine bağımlılığı, belli müşteriler için veya belli coğrafi bölgelerde firmaların rekabete girmemeyi anlaşmaya bağlayarak gizlice piyasa paylaşımı yapmaları gibi kilit konulara değinmektedir.

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donchev’e göre, kamu ihaleleri uygulamalarında en büyük sorun kaynakların verimsiz kullanımı değil pazarın bozulmasıdır. Donchev, bu durumdan en çok sağlıklı rekabet ve piyasa teşvikleri olumsuz etkilendiğini açıklamıştır.

Yeni yüzyılın başından bu yana kamu ihalelerin hacmi gittikçe artmaktadır. 2000 yılında yaklaşık 1 milyar EURO değerinde kamu ihalesi gerçekleşmiştir. 2009 yılında kamu ihalelerin hacmi 5 milyar EURO’ya çıkmıştır. 2010 yılında ekonomik kriz nedeniyle söz konusu değer 3 milyar EURO’ya gerilemiştir. 2007-2015 yılları arasında kamu ihale sözleşmeleri çerçevesinde kullanılan para, yıllar itibariyle % 6 ila % 15 arasında değişse de ortalama olarak GSYİH’nın % 9’una tekabül etmektedir. AB’de bu ortalama % 16 düzeyindedir.

Rapor, en çok kaynak kullanılan yıllar 2009 ve 2013 olduğuna ve bu yıllarda parlamento seçimleri olduğuna işaret etmektedir. Kaynak kullanımında, zirveye seçimlerden bir kaç ay önce ulaşıldığı, bunun ise iktidarda olanların, kamu ihaleleri aracılığıyla sağladıkları kaynak paylaşımı sayesinde oy kazanma niyetine açık bir işaret olduğu raporda vurgulanmaktadır. Raporda altı çizilen bir diğer konu, Bulgaristan’da inşaat sektörünün artık kamu ihalelerine bağımlı olduğu, 2013 yılında sektördeki firma cirolarının yarısı kamu ihalelerinden sağlandığıdır.

Finansmanı tamamen ulusal bütçeden sağlanan kamu ihalelerinde yolsuzluk riski, AB fonlarından finansmanı sağlanan kamu ihalelerindeki yolsuzluk riskinin dört katıdır. Bulgaristan kamu ihaleleri denetim organları da yüksek yolsuzluk riskini teyit etmektedir. Zira 2014 yılında teftişe tabi tutulan 2440 sözleşmeden 924’ünde kanuna aykırı durumlar ortaya çıkmıştır. En sık rastlanan sıkıntılar şeffaflık, haksız rekabet, değerin belirlenmesi konularında yaşanmaktadır.

Kaynak: capital


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS