Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda nasıl oy kullanacağız?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda nasıl oy kullanacağız?

10 Kasım 2016

Merkez Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda adayların birinci turda oy pusulasında yer aldığı sıra numaralarının ve pusulanın ayırt edici özelliklerinin aynı kalacağı belirtildi.

İki turda oy pusulaları daha kısa olacak ve hem seçmenin oyunun gizli kalması, hem de benzersiz bir sayının yazılı olduğu kısmının yırtılacağı şekilde katlanması gerekecek.

Seçmenler oyunu mavi kurşun kalemle Tsetska Tsaçeva ve Rumen Radev veya “Kimseyi Desteklemiyorum” seçeneklerinin sol yanında bulunan karelerden birisine X veya V işaretini koyarak kullanmış olacak. Her hangi bir hata olduğu takdirde seçmene oy kullanması için ikinci bir şans daha verilecek. Fakat bu son olacak. Bundan başka bir şekilde oy kullanılan pusulalar geçersiz sayılacak.

İkinci turda adaylardan hangisi daha çok oy alırsa, “Kimseyi Desteklemiyorum” seçeneğini işaretleyen vatandaşların sayısına bakılmaksızın yeni Cumhurbaşkanı seçilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki turdan sadece birinde oy kullanan vatandaş seçimlere katılmış olarak kabul edilecek ve gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmadığı halde seçmen listelerinden silinmeyecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS