Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
'Bu parlamentoda bir daha iktidar ortağı olmam'

'Bu parlamentoda bir daha iktidar ortağı olmam'

13 Kasım 2016

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, cumhurbaşkanı seçiminde, lideri olduğu GERB partisinin adayı Tzetzka Tzaçeva’nın kazanmaması durumunda koşulsuz olarak istifa edeceğini ve bir daha iktidar ortağı olmayacağını açıkladı.

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin seçimi kaybetmesi durumunda ülke siyasetine "format atılması gerektiğini” kaydeden Borisov, “Vatandaşların öz savunma içgüdüsüne güveniyorum. Bugün onlar ülkede istikrar olmasını isteyip istemediklerini gösterecekler.” diye konuştu.

Borisov açıklamasında, Türkiye’den gelebilecek sığınmacı akınına da değinerek "Yürüttüğümüz politika sayesinde ülkemizde son derece az sayıda sığınmacı var. Kolera, veba ve egzama ile ilgili duyumlar ise görüldüğü üzere asılsız çıktı.” ifadelerini kullandı.

Görev süresi 22 Ocak'ta sona erecek Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de Sofya’da oy kullandıktan sonra, hükümetin istifası durumunda anayasa gereği üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Plevneliev, Borisov hükümetinin olası istifasının bir siyasi kriz yaratacağını ancak bunun, parlamenter krize dönüşmeyeceğini söyledi.

Görevde olduğu süre zarfında, ülkeyi erken seçime götürecek üçüncü teknokrat hükümeti kurmaya hazır olduğunu açıklayan Plevneliev, "Ancak öncelikle mevcut parlamento içinde yeni bir hükümetin kurulması için gerekli girişimlerde bulunurum." dedi.

GERB’in adayı Tzetzka Tzaçeva da oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın birlik içinde kalması gerektiğini belirterek “Ülkemiz ancak birlik ve beraberliğini savunduğunda komşuları ve diğer dünyadan saygı görmüştür." diye konuştu.

Öte yandan, Tzaçeva’nın rakibi muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) adayı emekli General Rumen Radev, "Şimdiye kadar gerekli manevi desteği aldık, bundan sonra siyasi destek de bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS