Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Dedino köyünde yenilenen mescit mevlit töreni ile hizmete açıldı

Dedino köyünde yenilenen mescit mevlit töreni ile hizmete açıldı

14 Kasım 2016

Ardino’nun (Eğridere) Dedino (Dedeler) köyünde yenilenen mescidin resmi açılışı yapıldı. Dolno Prahovo (Amatlar) ve Gorno Prahovo (Tosçalı) köyü imamları Nurittin İsmail ve Mehmet Mümün başta olmak üzere yerli imamlar Kuran-ı Kerim tilaveti sundular, mevlit okudular ve hayır duasında bulundular. Mevlit programından sonra katılımcılara Recep Halibram’ın dana etiyle hazırladığı 4 kazan keşkek yemeği ikram edildi.

Bundan yaklaşık 200 yıl öncesi inşa edilen mescit binası Ardino Belediyesi, yerli halkın ve iş adamı Ceylan Ali’nin desteği ile restore edildi. Mescidin çatısı yenilendi, ahşap doğramalar PVC doğramalarla değiştirildi ve dış ve iç duvarlar yeniden sıvandı.

Açılışta Dedino Köyü Muhtarı Mehmet Ahmet, “Özellikle yaz aylarında bu mescitte yerel Müslüman Encümenliği tarafından yerli halkın desteğiyle köy mevlitleri düzenleniyor. Mescit, Ramazan ve Kurban bayramları sırasında da ibadete açıktır. O zaman Türkiye ve etraf köylerden çok misafir geliyor” dedi.

Tüm köy sakinleri adına Dedino muhtarı Mehmet Ahmet, Belediye Başkanı Resmi Murat’ın şahsında Ardino Belediye yönetimine, yerli halka ve iş adamı Ceylan Ali’ye mescidin onarımı için sağladıkları mali destekten dolayı kalbi teşekkürlerini sundu.

Resmi açılışa Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, köy muhtarları ve etraf köyler Borovitsa (Çamdere), Dolno ve Gorno Prahovo ve Başevo’dan (Hallar) ve Türkiye’de yaşayan pek çok çifte vatandaş katıldılar.

İzmir’de yaşayan Habibe Bostancı, köye oğlu ile birlikte mescidin açılışı için geldi. Habibe Bostancı, “Dedino köyünden 1992 yılında Türkiye’ye göç ettik. Ailemizin kökenleri bu köye dayanıyor. Köydeşlerim mescit binalarında bakım ve onarım yaptıkları için seviniyorum. Mevlit programları ise gelenek ve görenlerimize devam etmemiz için bir vesile oluyor” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS