Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, hükümetin istifasını Meclise sundu

Başbakan Borisov, hükümetin istifasını Meclise sundu

14 Kasım 2016

Başbakan Boyko Borisov’un hükümetin istifa dilekçesini Parlamento’ya sunduğu bildirildi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Borisov’un imzasıyla milletvekillerine gönderilen mektupta Bakanlık Kurulu’nun yeni bir hükümet seçilinceye kadar işlevlerini yerine getirmeye devam edeceği ve devlet yönetiminin sürekliliğini sağlayacağı kaydedildi.

Borisov’un ve tüm Bakanlar Kurulu üyelerinin eşi benzeri görülmemiş bir şekilde istifa etme kararı Başbakan’ın Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin Cumhurbaşkanı adayı Tsetska Tsaçeva’nın seçimleri kaybetmesi durumunda görevinden istifa edeceğini söylemesi üzere alındı.

Tsaçeva, dünkü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kaybetti ve Bulgaristan’ın yeni Cumhurbaşkanı Rumen Radev oldu. Resmi sonuçlar çıktıktan sonra Boyko Borisov, hükümetin istifa edeceğini açıkladı. İstifa dilekçesi Parlamento’da oylanacak.

Hükümetin istifa dilekçesi kabul edilirse, Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ardı sıra Parlamento’da yer alan en büyük iki partiye hükümet kurma görevini verip, onların da hükümet kuramaması durumunda Cumhurbaşkanı kendi tercih ettiği bir partiye bu görevi verecek. Bu durumda da yeni bir hükümet kurulamazsa, Bakanlar Kurulu üyeleri Plevneliev tarafından atanacak. Böylece Cumhurbaşkanı 5 yıl görevde bulunduğu dönemde üç Bakanlar Kurulu ataması yapmış olacak.

Seçim gecesinde Parlamento’da yer alan en büyük iki parti GERB ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) liderleri Boyko Borisov ve Korneliya Ninova, kesinlikle yeni bir 43. Halk Meclisi hükümeti kurma girişiminde bulunmayacaklarını söylediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS