Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
250 Afgan sığınmacı, ülkesine geri gönderilecek

250 Afgan sığınmacı, ülkesine geri gönderilecek

28 Kasım 2016

Başbakan Borisov’un yetkili kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği çalıştay toplantısında Bulgaristan-Türkiye sınırında göçmen baskısının artması sonucunda olağanüstü hal ilan edilmesi durumunda uygulanacak eylem planı ele alındı. Çalıştayda yasa dışı yollardan ülkemize giren 50 Afganistan uyruklu yabancının kendi rızaları ile ülkelerine geri gönderme işlemlerine başlandığı, başka 200 Afganistan uyruklu yabancının ise başvuruların işlenmesinden sonra geri gönderileceği rapor edildi.

Çalıştaya Devlet Mülteciler Ajansı Başkanı Petya Pırvanova, İçişleri Bakanlığı, Sınır Polisi Genel Müdürlüğü ve güvenlik kurumlarının operasyonel yönetimleri katıldı. Onlar, güvenliğin ve yabancılara verilen sağlık hizmetlerinin kapasitesinin artırılmasına ilişkin önlemler alınması sonucunda Harmanli’deki Sığınmacı Kabul Merkezinde durumun normalleştiğini rapor ettiler. Merkeze gönderilen sağlık uzman ekiplerinin tehlikeli bulaşıcı hastalıklar saptamadıkları ve tedavi tavsiyesinde bulundukları kronik hastalıklar teşhis ettikleri bildirildi. Harmanli’deki Sığınmacı Kabul Merkezi binasının çevresine tel örgü çekilmesi ve mevcut duvarda tamir çalışmalarının plan doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi. Kapasitesinin artırılmasıyla ülkede bulunan başka sığınmacı kabul merkezlerine de sığınmacılar yerleştirilmesine yönelik tedbirler alınıyor.
Konseptte Pıstrogor köyünde bulunan Sığınmacı Kabul Merkezinin kapalı tipten olacak şekilde yeniden yapılandırılması ve Elhovo kasabasında Sığınmacılar Dağıtım Noktası’nda bulunan sığınmacıların bir kısmının buraya yönlendirilmesi öngörülüyor.

Lübimets kasabasında sığınmacıların geçici olarak barınmaları için hazırlanan konutların kapasitesinin genişletilmesine yönelik tedbirler de uygulanıyor. Buraya 50 seyyar ev ve 400 kişi için yatak odası takımları sağlandı. Bulgaristan-Türkiye sınırında bulunan eski karakolların sığınmacıların yerleştirilebileceği merkezlere dönüştürülmesi imkanları üzerine konuşuldu. Bu merkezler kapalı tipten olacak ve korunması emniyet görevlileri tarafından gerçekleştirilecek. Yemek, yaşam koşulları ve sağlık hizmetleri sağlanması ve bu merkezlere yerleştirilen yabancılara ilişkin işlemlerin yapılması için Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve İçişleri Bakanlığının ihtiyaç duyduğu işgücü ve gelirlerin hesabı yapıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS