Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad ‘da ısı yalıtım uygulanan konutların birinde çalışmalar tamamlandı

Momçilgrad ‘da ısı yalıtım uygulanan konutların birinde çalışmalar tamamlandı

29 Kasım 2016

Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Toplu Konutlarda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Ulusal Program kapsamında ücretsiz olarak konut binalarda yapılan ısı yalıtım uygulamasına ilişkin çalışmalar ilk apartmanda tamamlandı. Daha 7 başka apartmanda bu çalışmalar ilerlemiş aşamada bulunuyor ve hava koşulları müsait olduğunda onlar da kısa süre içinde tamamlanacak. Toplu Konutlarda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Ulusal Program kapsamında Momçilgrad’da toplam 12 konut binada ısı yalıtım uygulanıyor.

Geçen asrın 80’li yıllarında inşa edilen apartmanın yöneticisi Mümün Mustafa, “İlk başta bazı komşular bu konuda karamsardı. Tabii ki, yaşadığın yerin inşaat sahasına dönüşmesi tercih edilen bir şey değil. Fakat şimdi hepsinin memnun olduğunu düşünüyorum. Üstelik ısı yalıtımı yapan üstenci firma da apartman sakinlerine karşı son derece dürüst davrandı ve bunun için de hepimiz firmaya çok müteşekkiriz” diye ifade etti.

Mümün Mustafa, “Isı yalıtım uygulaması yapılmadan önce apartmanın durumu memnun edici değildi. Ortak bölümlere bakım yapmamıza rağmen çatlaklar ve su sızıntıları vardı. Dairelerin bir kısmının ve merdivenlerde bulunan pencerelerin doğramaları eski ahşap doğramalardı” diye anlattı. Apartman yöneticisi, su borularının en kötü durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Mümün Mustafa, “En son ısı yalıtım uygulanması gereken giriş bölümünde bulunan borularda patlama oldu. Firma yeterli tepki vererek, anında sorunu çözdü” diye belirtti. Apartman yöneticisinin ifadelerine göre şu anda su borulardan akan suyun kalitesi inanılmaz güzel. Üstelik suyun basıncının da arttığı anlaşıldı.
Apartman yöneticisi, ısı yalıtım uygulamasının yarattığı etkinin henüz apartman sakinleri tarafından hissedilmediği kanaati içindedir.

Mümün Mustafa, “Doğramaların değiştirilmesi ve ısı yalıtımı yapılmasından dolayı dairelerde sıcaklık derecesi artık daha yüksek. Şüphesiz, kışın ısıtma giderlerimiz daha düşük miktarda olacak” diye ifade etti. Apartman yöneticisi, merdiven bölümlerinde ve mahzenlerde de sıcaklık derecesinin yükseldiğini kaydetti. Çatıda yapılan su yalıtımından son derece memnun olduğunu söyleyen Mümün Mustafa, bundan önce apartman sakinlerinin çatı onarımı yaptıklarını, ancak üç aşamada yapıldığı için onarımın yeterli derecede efektif olmadığını belirtti.

Isı yalıtımı yapılması sayesinde 30 yıllık apartmanlarda da yeni teknolojilerin uygulandığını dile getiren apartman yöneticisi, şimdi merdivenlerde sensörlü aydınlatma uygulandığını ifade etti. Zil sisteminin de yenilendiğini ve ona interkom sistemleri dahil edildiğini belirtti.

Mümün Mustafa, “Apartmana girdiğinde insanı tuhaf bir duygu kaplıyor, çünkü hem aynı apartmandasın, ama yeni bir apartmanda gibi hissediyorsun kendini ” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS