Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Genç kalem Aysun Ramadan, Kırcaali’de ilk şiir kitabı “Hayat Dediğin” i imzaladı

Genç kalem Aysun Ramadan, Kırcaali’de ilk şiir kitabı “Hayat Dediğin” i imzaladı

14 Aralık 2016

Genç kalem Aysun Ramadan’ın “Hayat Dediğin” isimli birinci şiir kitabının tanıtımı ve imza günü yapıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü tarafından dün akşam Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte şairi ailesi, kalemdaşları, Türkçe öğretmenleri, kültür kurumu yöneticileri ve şiir sever dostları yalnız bırakmadılar. Ayrıca Yunanistan’dan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman da etkinlikte hazır bulundu. İlk şiir kitabı için genç şair, katılımcılardan bol bol alkış, tebrik ve çiçek aldı. Kitap tanıtım etkinliği, samimi ve dostane bir atmosferde geçti.

Tanıtım programının başında katılımcıları selamlayan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet, “Ben her zaman öyle diyorum, bir kitap bir evlat kadar değerli. Hele bu kitabın Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızdan 17 yaşında genç bir kızımız Aysun Ramadan’ın olması daha bir başka heyecan veriyor” dedi ve son günlerde İstanbul’da terör saldırısında ve Hitrino (Şeytancık) köyünde tren kazasında hayatını kaybeden kişilere rahmet dileyerek, onların anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Programın sunuculuğunu yapan Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Dili üzerine doktora yapan Habibe Halilibrahim, şairin biyografisi eşliğinde kitabın tanıtımını yaptı. 55 şiir içeren kitabın editörü Kırcaalili şair Haşim Semerci, basım önü hazırlıklarını yapan ise kızı Ayşe Semerci. 30 Kasım 1999 tarihinde Kırcaali’de doğan Aysun Ramadan, ilköğretim öğrenimini Kırcaali Vasil Levski İlköğretim Okulu’nda gördü. Şu anda Kırcaali Aleko Kontsntinov Ekonomi Lisesi öğrencisidir. Türkçe Öğretmeni, kitap değerlendirme yazısında şunları belirtti: ”Tüm şiirler serbest nazım ile yazılmıştır. Aşk, ayrılık, özlem gibi temalar ele alınmaktadır. Şiirlerinin dili sade ve açıktır. Lirik kahraman tekil birinci kişi, yani Benim yanı sıra tekil ikinci şahıs, yani Sen de sık sık karşımıza çıkıp, duygu ve düşüncelerine okurlarını ortak tutarak, genel bir hayat yaklaşımı ortaya koymuştur. Daha kitabın başlığı olan “Hayat Dediğin ”de aralanan kapı biz okuyucuları genç bir yaşın dünya ve çevre anlayışına, algısına, işsel dünyasına götüreceğine işaret etmektedir”. Türkçe Öğretmeni, “Mısralarda insanın kendisini keşfetmesi, kendi ekseninde diğer insanlara değer vermesiyle başlayan aşk, sevgi, hüzün, hüsran, hayal kırıklığı gibi duygular yer alan “Hayat Dediğin” kitabını aslında sadece bir şiir kitabı olarak ele almak doğru olmayacağı kanısındayız. Zira Aysun Ramadan, günlük yaşamından edindiği izlenimleri, bu izlenimlerin yarattığı duygu ve düşünceleri satırlara dökmüş, tarih ve saat belirtilmese de bize içe dönük bir günlük sunmuştur diyebiliriz” dedi. Habibe Halilibrahim, deneme türünün bir nevi şiirsel yansıması olan “Hayat Dediğin” kitabındaki şiirlerin birer manzum hikaye olarak değerlendirebileceğini söyledi. Didaktik şiir türünün neredeyse tüm kitapta hakim bir tür olduğunu belirterek, şairin dünyaya felsefe ile dolu bakış açısının sezildiğini kaydetti. Şairin sıkça soru sorma sanatı olan istifhamı kullandığına dikkat çeken Habibe Halilibrahim, sonuçta 17 yaşına rağmen şairin hayata dair söyleyecekleri olduğunun görüldüğünü ve kendisinin de belirttiği gibi kitap hakkında yorumları okuyucularına bıraktığını söyledi. Ayrıca bunlara dair kitaptan “Kalabalık”, “Gece”, “Yaşa”, “Biz Neydik Sahi”, “Yolculuk” ve başka şiirlerden örnekler okudu.
Ardından Sami Ali Toraman da şairi kısa bir konuşma ile kürsüden kutladı. Kitabın arka kapağının kitap hakkında çok bilgi verdiğini kaydeden Toraman, Can Yücel’den birkaç mısra söyleyerek, “Bu kızımızın da sevgiye çok önem verdiğini ve sevgi üzerine kurgulandığını görüyorum” dedi. Toraman, “El kadar bir kitaba gönüllerdeki sevginin içine sığdırdığını görüyorsunuz. Bunu herkes beceremez. Kardeşimiz bunu çok güzel becermiş. Bu kitabı okursak, sevginin nasıl yaratılması gerektiğini göreceğiz. Bu kızımız genç yaşta, romantizmin egemen olacağı bir yaşta bunu bu kadar gerçekçi dile getirmiş” diye belirtti. Aysun’un kitabının Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin organizasyonuyla Gümülcine’de tanıtılmasını teklif etti.

Kırcaalili avukat ve yazar Mustafa Bayramali tebrik konuşmasında Aysun Ramadan’ın Türkçe okumadan böyle güzel şiirler yazdığına dikkat çekerek, “17 yaşında bir kızımızın böyle kitap yazması gerçekten de gıpta edilecek bir durum” dedi ve kitaptan en çok beğendiğini söylediği “Gün Bitimi” şiirini seslendirdi.

Türkçe öğretmenlikten sonra kitap editörlüğünün kendisine mutluluk verdiğini ifade eden şair Haşim Semerci, Aysun’un birinci şiir kitabının editörü olmasına sevindiğini belirterek, Bulgaristan’da her Türkçe çıkan kitabın herkese sevinç verdiğini kaydetti. Bunun ardından okuduğu kitabın önsözünde Haşim Semerci, Aysun’un sevgiden, aşktan bahsederken kendisine ait bir bakış, bir görüş, bir dil ile bunu yaptığını belirtti. Genç kalemin şiirde başarılı olacağının belli olduğunu vurgulayan Haşim Semerci, şiirlerinde genç yaşına rağmen felsefe sezildiğini kaydetti. Editör, “Genç şair sık sık hayat kelimesini kullanıyor, sanki yetişkinlere hayatın, yaşamın değerini anlatıyor” dedi ve kendi deyişiyle “düne gülümseyerek bakan şaire” edebiyat dünyasına hoş geldin derken, yarına da gülümseyerek bakmasını ve başarılarının devamını diledi.

Aysun’un kitabının çıkmasına çok sevindiğini dile getiren şair Habibe Ahmet de genç yeteneği hazırladığı bir yazı ile kürsüden kutladı. Son birkaç yılda dernekte kitapları tanıtılan genç nesilden Resmiye Mümün, Şefika Refik, Hatice Durgut, Ersin Hasan ve en genç şair Aysun Ramadan’ın kendi deyişiyle bir rüzgar misali edebiyat camiasına girdiklerini, sanki beklenirlermiş gibi bir imaj sergilediklerini söyledi. Şair, “Aysun’un şiirlerinin kahramanları kırık kanatlarıyla uçmayı öğrenenler, bizleri başka bir diyara götüren, güven dolu, sihirli, harika bir diyara. İnsanları uyarmak ve onları doğru yola çağırmak kitapta ana hedef ve maksat olarak görülmektedir. Bunun yanında sevgi, hoşgörü, aşk, acı temaları da kitapta belirgin bir şekilde hissedilmektedir” diye belirterek, kitaptan “Gökyüzü”, “Aşk” ve “Kitap” şiirlerini okudu. Aysun’un bu şiirleri üçgen olarak algıladığı için onları içten hissettiğini ifade etti.
Kısa konuşmasında Aysun Ramadan, kendisine her zaman destek olan özellikle ailesine ve arkadaşlarına teşekkür etti. Küçük yaşta şiir yazmaya başladığını ve yıllarca kitap çıkarma hayali olduğunu belirten genç yetenek, kendisine bu konuda büyük yardımları dokunan Müzekki Ahmet’e, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü Başkanı Durhan Ali’ye ve Haşim Semerci’ye şükranlarını sundu. Ayrıca tanıtımı yapan Habibe Halilibrahim’e, diğer konuşmacılara ve emeği geçen herkese çok teşekkür etti. Şair, katılımcıları kitaba başlığını veren “Hayat Dediğin” isimli şiiriyle selamladı.

Programın sonunda okuyucularına kitabını imzalayan Aysun Ramadan, herkese küçük ikramda bulundu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 8754


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Halibryam Musa 2016-12-15 03:01:04
Tebrik ederim, başarılarının devamını dilerim...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign