Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Teklas Şirketi, Kırcaali’de dördüncü fabrikasını kurmaya başladı

Teklas Şirketi, Kırcaali’de dördüncü fabrikasını kurmaya başladı

04 Ocak 2017

Otomobiller için kauçuk ürünler üreten Türk TEKLAS Holding’e bağlı Teklas Bulgaria Şirketi, Kırcaali’de dördüncü fabrikasının inşaatına başladı. Yeni fabrikanın yılın ikinci yarısında faaliyete açılması bekleniyor. Şirketin diğer üç fabrikasının da bulunduğu Kırcaali şehrine yakın bir mevkide yeni bir üretim tesisiyle birlikte üretilen malzeme ve ürünlerin test edilmesi üzere Bilim Araştırma Merkezi de kurulacak. Maliyeti 13, 5 milyon levaya yakın olan bu yatırım önümüzdeki 3 yıl içinde 450 iş pozisyonu açılmasına imkan verecek. Böylece Teklas Holding’in Kırcaali’deki fabrikalarında çalışan işçilerin sayısı 2 350 kişiye ulaşacak. Teklas Bulgaria Şirketi, bölgede en büyük işveren olarak ülke sıralamasında ilk 20 şirket arasında yer alıyor.

Dördüncü fabrikanın kurulması çoktandır planlanıyordu, fakat bölgede işgücü yetersizliği yüzünden proje erteleniyordu. İşgücü yetersizliği hala yaşanmaya devam etse de şirket büyüdüğü için üretimin genişletilmesi gerekli oldu. Bu sebepten dolayı Teklas, Kırcaali’den 50 km mesafede bulunan Krumovgrad (Koşukavak) kasabasında beşinci fabrikasını da kurmaya hazırlanıyor. Şirket, orada bir arsa ve 3-4 ay içinde yeniden yapılandırılması üzere 3-4 yapı satın aldı.

Üretimin genişlemesi

Kırcaali’ye kuracağı yeni fabrikasıyla şirket otomobil endüstrisi için kauçuk bileşikleri ve plastik parçalara ilişkin üretim kapasitesini artıracak. Holding, Avrupa ve dünya pazarında bu tür yedek parça üretimi ve tedariki yapan en büyük şirket ve Genelar Motors, Volkswagen, Daimler Mercedes ve başka dev otomobil şirketleriyle işbirliği yapıyor. Kırcaali’de yeni bir fabrika kurulmasına ilişkin 13,47 milyon leva maliyetindeki yeni proje yeni 450 iş pozisyonu açılmasına yol açacak. Şu anda Teklas’ta 1900 kişi çalışıyor. Kıyaslama yapmak gerekirse, DAKSİ’den alınan malumatlara göre 5 yıl önce şirkette sigortalı olarak çalışanlar 300 kişi civarındaydı.

Şirketin yatırım teklifinden anlaşıldığı üzere dördüncü üretim tesisi iki katlı bir bina olup, depolama tesisi için 1320 metrekare dahi toplam 13,2 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Önceden kurulan üç fabrika toplam 46 bin metrekareden fazla bir alanı kaplıyor. Yeni üretim tesisin inşaatı 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanması gerekir, yeni işçi alımı ise aşamalı olarak gelecek üç yıl içinde yapılacak. İşe uygun personel sağlanması şirketin bir buçuk yıl yatırımı geciktirmesine sebeplerden biriydi. Teklas İcra Müdür Vekili Georgi Georgiev’in ifadelerine göre şirket şimdiye kadar yaptığı gibi işçi aramaya devam edecek ve bölgede il merkezine daha uzakta kalan yerleşim yerlerinden de işçiler alınacak.

Bilim Araştırma Merkezi

Projede üretim tesisinden başka idari yapı ve bir Bilim Araştırma Merkezi kurulması öngörülüyor. Georgiev, “Merkez, iki laboratuardan oluşacak. Onların birinde kauçuk, plastik ve metal malzemeler, diğerinde ise hazır ürünler test edilecek” diye izah etti. Yatırım teklifinden anlaşıldığı gibi bununla müşterilerin taleplerine uyulacak şekilde kullanıma hazır ürünlerde belirli niteliklerin sağlanmasının yanı sıra bunun mümkün olan en düşük giderlere mal olması amaçlanıyor. Georgiev’in ifadelerine göre bu Bilim Araştırma Merkezi Avrupa’da n bu tür ilk merkez olacak. Bu merkezde, yeni işe alınacak 450 kişi arasında bulunacak 80 ile 100 arasında uzman ve bilim işçisinin çalışması planlanıyor.

Krumovgrad’a da yatırım

Kırcaali’de üretimin genişletilmesi Teklas Şirketi’nin mevcut tek projesi değil. Georgiev, “Krumovgrad’da yeni beşinci fabrika kurulacak” diye bildirdi. Şirket, üretim tesislerine dönüştürülecek eski kışla binalarının bulunduğu bir arsayı satın aldı. Georgiev, “Bunun önümüzdeki 3-4 ay içinde olması bekleniyor, donanım dahi toplam yatırım 4 milyon leva civarında olacak” diye belirtti.

2004 yılında Bulgaristan’da yatırım yapmaya başladığından beri Türk Teklas Holdingi sürekli faaliyetini genişletiyor ve cirolarını artırıyor. 2015 yılına ilişkin verilere göre en son yapılan K100 sıralaması sonucunda Teklas Şirketi, makine sektöründe en çok kar (yüzde 25 oranından fazla) elde eden ve en hızlı bir şekilde personel sayısını artıran şirket olarak ödüllendirildi. Bulgaristan’dan başka Teklas Holding, Türkiye, Çin ve Rusya’da fabrikaların yanı sıra Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde lojistik merkezlere sahiptir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Öz košukavakli 2017-01-10 13:42:25
Hayirli olsun , bašarilar dileriz .
İhsan ŞENTÜRK 2017-01-19 13:58:09
Hayırlı olsun başarılar ve hayırlı işler dilerim.
Tebrik ediyorum aynı zamanda sosyal bir sorumluluğu yerine getirmiş oluyor bölge insanına iş istihdamı sağlıyor.
AVUKATLIK BÜROSU 2017-10-10 10:19:38
Bulgaristanda tükçe hukuki danışmanlık sunan ilk hukuk bürolarından birisi olarak boşanma davaları, bulgar vatandaşlığı,şirket kurmak ve daha pek çok alanda profesyonel hizmet sunarak rakip tanımıyoruz.
İşimizdeki yüksek deneyimiz ve profesyonelliğimiz Türkiye ,Almanya Belkçika, Rusya, Amerika ve Ekvador gibi dünyanın farklı yerlerinden insanlara hizmet sunuyor olmamızdan kaynaklarınıyor.
Bizimle 00359 88 504 0808 numarasından veya bulgaristanhukuk@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Hukuk büromuza ait resmi web sitemizde mevcuttur
http://tr.bulgariarealestatelaw.com/
http://bulgariapropertylaw.com/tr/lawlitigation.php
Xccc cxccc 2018-03-17 08:32:05
Türkiye deki yatirimlarini bulgaristana meksikaya çin ve sirbistana kaydirdi Türk içislerinin gozunden kacmiyor bu isler
Nurfiliz cevced 2019-08-31 21:58:21
Calişmak istiyorum

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS