Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Vali İliev: Hava koşulları kötüleştiğinde tüm kurumlar anında müdahaleye hazır

Vali İliev: Hava koşulları kötüleştiğinde tüm kurumlar anında müdahaleye hazır

05 Ocak 2017

Bulgaristan Bilimler Akademisi Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü, 5-8 Ocak tarihlerinde ülkede yoğun kar yağışı olacağı, hava sıcaklığın düşeceği, kar fırtınaları eseceğine dair uyarıda bulundu. Bu bağlamda İçişleri Bakanlığı (MVR) tarafından vatandaşların havanın soğuyacağını ve yaşam koşullarını da zorlaştıracağını göz önüne alarak, yolculuğa çıkmaması, kurumların ise harekete geçmeye yönelik ek önlemler alması ve gıda, ilaç ve ısıtma yakıtı tedarikini organize etme çağrısı yapıldı. Valilere ve Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği’ne gönderdiği mektupta İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, afet ve acil durum planlarının yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli olduğunda valiliklerde kriz masası oluşturulması gerektiğini belirtti. Bıçvarova, EVN Elektrik Dağıtım Şirketi, su ve kanalizasyon şirketlerinin sevkiyat noktalarına ve kar temizleme faaliyeti yürüten firmalara kazaların önlenmesi için ilave ekipler sağlanması talimatını verdi.

Bakanın talimatları arasında kış mevsiminde yolların bakımına yönelik faaliyetlerin sıkı bir şekilde denetlenmesi, gerekli olduğu halde kronik hastaların, hamile kadınların ve hemodiyaliz gören hastaların geçici olarak hastanelerde kalmaları organize edilmesi, afet durumunda yürütme organı makamlarının, ulusal afetten kurtarma sistem birimlerinin ve nüfusun zamanında uyarılması yer alıyor.

Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü’nün hava durumu tahminlerine göre bugün yurt genelinde giderek kara dönüşen yağmur yağmaya başlayacak. Bu gece kar yağışı yoğunlaşacak ve Rodop Dağları ve Balkan Dağları’nın kuzey eteklerinin bulunduğu bölgelerin bazı yerlerde oluşan kar örtüsünün derinliği 30-50 cm derinliğe erişecek. Hafta sonu günlerinde özellikle hava çok soğuk olacak. Şiddetli kuzey rüzgarı ve kar fırtınası esecek ve kar örtüsü oluşacak, hava sıcaklığı ise eksi 15-17’ye kadar düşecek.

Kırcaali Valisi İliya İliev,”Hava koşullarının kötüleşmesi durumunda gerekli ön tedbirleri aldık ve ulusal afetten kurtarma sistem birimlerinin hepsi anında ekipler ve teknik araçlarla müdahale etmeye hazır vaziyette bulunuyor. Artık 2015 yılında karın ilde hayatı felç ettiği kıştan deneyime sahibiz ve bu defa altyapının hasar görmesine ve il sakinlerinin hayatının riske atılmasına izin vermememizi umuyorum” diye yorumda bulundu.

Vali, “Karayolları İl Müdürlüğü, kar üfleyici makineleri dahi kar temizlemeye ilişkin 100’den fazla olmak üzere yeterli sayıda makineye sahip olduklarına dair kanaat getirdi. Orman işletme müdürlükleri de acil durumlara ilişkin ekipler oluşturdu. İçişleri Bakanlığı, İtfaiye, Trafik Polisi ve Devlet Otomobil Müfettişliği (DAİ) gibi kurumlar da buzlanma, sis veya kar fırtınaları sonucunda yollarda olası trafik sıkışıklığı veya kazaların önlenmesi üzere dikkatli bir vaziyette bulunuyor. Aynısı belediyeler için de geçerlidir. EVN, sağlık kurumları, Bulgaristan Kızılhaç Örgütü şubeleri de seferber edilmiş durumda.

28 Aralık’ta Kırcaali İl Afet Riski Azaltma Kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda önümüzdeki günlerde beklendiği gibi zor doğa koşullarında insanların hayatı ve sağlığının ve altyapının korunmasından sorumlu tüm kurumların temsilcileri yer aldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Planı’nı uygulamaya başladık. Kırcaali Hastanesi, hemodiyaliz gören hastaların, hamile kadınların ve acil durumda olan kişilerin geçici olarak hastaneye yatırılmasına hazır vaziyette bulunuyor. Tabii ki, en önemlisi yollar trafiğe kapanmasın ve elektrik kesintisi yaşanmasın. Bunun olmaması için gerekli çalışmalar yapıldı, kurumlar arasında koordinasyon sağlandı ve risklerin minimuma düşürüldüğünü düşünüyorum” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS