Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın Türkiye sınırına çektiği tel örgü pahalıya mal oluyor

Bulgaristan’ın Türkiye sınırına çektiği tel örgü pahalıya mal oluyor

09 Ocak 2017

Bulgaristan’ın Türkiye sınırına çektiği tel örgü şimdiye kadar 180 milyon levaya mal oldu. Oreşarski hükümeti sırasında Lesovo Gümrük Kapısı ve Kraynovo köyü arasında 30 km’lik bir kesiminde başlatılan tel örgünün inşaatı şu anda Borisov hükümeti tarafından tüm sınır boyunca devam ediyor. İki hükümet de muazzam tesisin objektif bir müteahhit firma seçimi yapılmaksızın kapalı kapılar ardında pazarlık yapılarak inşaat edilmesini seçti.

2013 yılında tel örgü inşaatına ilişkin proje Savunma Bakanlığı tarafından yönetiliyordu ve Bakanlık yapılan faaliyet ve harcanılan kaynaklar hakkında tüm raporları yayınladı. İnşaat Bulgar Kara Kuvvetleri tarafından yapıldı, ancak tek birşey-malzeme tedarik firmanın seçimi belirsiz kaldı. Bakanlık, bir günlük pazar araştırmasına dayanarak, seçtiği firmalardan fiyat teklifinde bulunmasını istedi.

Muhalefette olduğu sırada Oreşarski hükümetinin tel örgü inşaatının şeffaf bir şekilde yapılmamasını eleştiren Boyko Borisov’un ikinci hükümeti, Kamu İhaleleri Kanunu gereğince yasal prosedürlerin uygulanmasını önlemek için milli önem arz eden bir yapı olduğunu duyurdu. İki hükümet de aynı izahı yaptı- sığınmacı baskısının artmasından dolayı acil önlemler gerekiyor, ancak bu Kamu İhaleleri Kanunu’nu doğrultusunda yapıldığında inşaat gecikecek.

Bir kilometrelik maliyet 300 ile 800 bin leva

İhale usulü müteahhit firma seçimi yapılmadığında rekabet eksikliğinden dolayı her zaman kamu kaynaklarının nasıl harcandığına dair şüpheye yol açıyor. Gerçekte müteahhit firma seçimi tamamen valilerin takdirine kalmış bir şey olduğu için inşaatı yapan firmalar arasında bağlantı var ve bu da seçim kriterlerini sorguluyor.

Savunma Bakanlığı tarafından inşa edilen tel örgünün kilometrelik maliyeti 304 bin leva iken valiler aracılığıyla ödemesi yapılan Borisov hükümeti tarafından inşa edilen tel örgünün kilometrelik maliyeti ortalama 800 bin leva olmasından dolayı fiyattaki oldukça fark bu şüpheleri doğruluyor.

Savunma Bakanlığı dışındaki Yanbol Valiliğinin yüklenici olduğu sınırda 35 kilometrelik tel örgü inşaatına ilişkin proje bunun açık örneğidir. Tesisin tasarımı ve inşaatını yapmak için Geostroy Engineering Şirketi olmak üzere tek bir firma seçimi yapıldı, bağlantı yolunun inşaatını yapacak müteahhit firma olarak ise devlet şirketi olan Ulaşım İnşaat ve Onarım Şirketi seçildi.

Yanbol Valisi Dimitır İvanov, “Firmalar, teknik donanım, insani kaynak açısından sahip olduğu potansiyel, hızlı, kaliteli ve belirlenen süre içinde projeyi uygulayacağını garanti etmesi, yapının önemi ve sahanın zorluğu göz önünde bulundurularak tercih edildi. Tesisi inşa ederek, firmalar verdiğimiz güveni haklı çıkardı” diye belirtti.

Vali, Savunma Bakanlığı’nın kilometrelik tel örgü inşaatının maliyetine kıyasla aynı sahada aynı ölçüde inşaatın yaklaşık üç misli daha pahalı fiyata mal olmasının inşaatın daha kaliteli bir şekilde yapılmasından ve bağlantı yolunun inşaatından da kaynaklandığını izah etti.

Haskovo’da da (Hasköy) benzeri bir durum söz konusu-burada da tel örgü duvarının 30 kilometrelik kesimi Metalik-İvan Mihaylov Şirketi olmak üzere tek bir firma tarafından inşa edildi. Bu şirketle Haskovo Valliği bir çerçeve sözleşmesi imzaladı ve hükümet tarafından ek finansman sağlanınca da ikisi arasında sözleşme eki imzalandı. www.capital.bg

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 6024


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign