Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Eski taş evler nasıl yasallaştırılıyor?

Eski taş evler nasıl yasallaştırılıyor?

09 Ocak 2017

Ardino’da (Eğridere) noterlik yapan Nasko Borisov, Rodoplar’da bulunan eski taş evlerin nasıl yasallaştırıldığına dair şöyle bir açıklama yaptı: “Ardino İlçesi sınırları içinde 52 yerleşim yeri mevcut. Bu şirin köylerin büyük bir bölümünü Rodop taş evleri olarak bilinen eksi yapılar oluşturuyor. Bu evlerin tapusu ve inşaat izni belgesi olmuş olsa bile, onlar çoktan kaybolmuştur. Bu durum evlerin sahiplerine bazı rahatsızlıklar veriyor. Onlar böyle bir evin tapusu elinde olmayınca ciddi onarımını, yeniden düzenlemesini veya satışını yapamıyor”. Noterin ifadelerine göre kanun böyle bir evin sahibinin noter tasdikli tapu senedi çıkarmasına imkan veriyor, ancak bunun için belirli belgelerin alınması ve buna ilişkin prosedürün adım adım takip edilmesi gerekir.

Nasko Borisov, “Eğer ev, vefat etmiş biri tarafından inşa edilmişse ve yasalaştırılması onun bir mirasçısı tarafından yapılacaksa, bu kişinin bir mirasçılık belgesi alması gerekir. Böyle bir belge Ardino Belediyesi Vatandaş Kayıt ve İdari Hizmetler (GRAO) Daire Başkanlığı tarafından alınır. İkinci olarak ev için vergi ödenip ödenmediği yoklanması gerekir. Eğer ev için vergi ödenmiyorsa, ilk olarak Ardino Belediyesi Yerel Vergi ve Harçlar Daire Başkanlığı’na emlak bina beyan formu verilir. Yerel Vergi ve Harçlar Kanunu doğrultusunda evin değerlendirilmesi yapılacak ve geriye dönük olarak 5 yıl için biriken vergi borcu ödenecek. Bu borcu ödediği taktirde evin sahibi vergi tahakkuk belgesi çıkarılması üzere aynı daire başkanlığına başvurabilir. Bu belgede mirasçılık belgesinde olduğu gibi tüm mirasçıların isimleri belirtilmelidir. Ev için vergiler ödenmiş olduğu halde doğrudan vergi tahakkuk belgesi verilir. Üçüncü olarak evin kadastro haritasını çıkarma imkanı olup olmadığı yoklanmalıdır. Bu yoklama Belediye Mimarlık, İskan ve Belediye Mülkiyeti Daire Başkanlığı tarafından yapılır. Yoklamada evin bulunduğu yerleşim yerine ilişkin imar planı veya kadastro planı olup olmadığı tespit edilir. Böyle bir plan olduğu takdirde Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü’ne kadastro krokisi çıkartılmasına ilişkin başvuruda bulunulur. Eğer yerleşim yerine ilişkin ne imar planı, ne de kadastro planı bulunmuyorsa, jeodezik ölçüm yapılması gerekir.

Bu kişinin böyle bir ölçüm yaptırmak için lisanlı bir jeodezi firmasına başvurması gerekir. Bir jeodezi ve fotogrametri mühendisi evi ziyaret edip, özel bir ekipmanla arsanın sınırlarının ölçümünü yapacak, kapladığı alanı ve mevcut yapıları saptayacak.

Jeodezik ölçümden başka yapının mimari ölçümü ve teknik değerlendirmesi de yapılmalıdır. Bu iş lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olan bir inşaat mühendisi tarafından yapılır. Bu belgede yapı, kat sayısı, odalar ve binanın taban alanı belirtilir” diye kaydetti. Noterin ifadelerine göre bu belgeleri hazırladığında (mirasçılık belgesi, emlak vergi değeri, kadastro krokisi ve teknik değerlendirme) kişinin notere gitmesi gerekir. Durum incelenmesi yapılmasına ilişkin başvuru formu hazırlanacak.

Noter, “Bu başvuru formu Belediye’ye sunulup, formda evin Belediye mülkiyeti olmadığının ve onun için vergi ödenmediğinin belirtilmesi gerekir. Saydığımız belgelerin bir kopyasının Kırcaali Valiliğine de verilmesi gerekir ki, evin devletin tapulu mülkü olup olmadığına dair belge çıkarılsın. Eğer bu evin Belediye veya devlet mülkiyeti olduğuna dair bir tapu bulunursa, zaman aşımından dolayı bu evin sahibi olunamaz, çünkü bunu yasaklayan bir kanun hükmü var ve bu eve ilişkin noter tapusu çıkarılamaz. Belgeler evin ne Belediye’ye, ne de devlete ait olmadığını gösterdiği takdirde esas prosedüre geçilir. Başvuru formunda belirtilen şahitler ifade vermek üzere noterin huzuruna gelir. Onların üç kişi olup, mümkün olunca da evin komşuları olması gerekir. İfade sırasında protokol hazırlanıyor ve şahitler gerçeği konuşacağına dair imza belgesi imzalar.

Ondan sonra noter tekrar durumu gözden geçirir, tekrar tüm evrakları inceler ve karar hazırlar. En önemli yoklama mülkün son 10 yıl içinde tartışmasız bir şekilde ele geçirilmesidir. Çıkardığı kararla noter, başvuran kişiyi ya evin sahibi olarak tanıyor, ya da reddediyor. Tüm kanun gereklilikleri yerine getirilip, tüm gerekli belgeler eksiksiz çıkarılarak, ön koşullar var olduğu takdirde başvuran kişinin evin sahibi olarak tanınmamasına sebep yok. Bu olduğu zaman onun adına ve evin diğer mirasçılarının adına noter, yapılan durum incelemesi üzerine bir noter tapusu çıkarır. Bu şekilde eski taş evler yasallaşıyor ve artık satışa çıkarılabilir veya genel tamiratı yapılabilir” diye belirtti.

Pleven iline bağlı Kneja kasabasında dünyaya gelen Nasko Borisov, Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi’nde hukuk okudu. Sofya’da altı yıldan fazla hukuk alanında çalıştı. “Bulgaristan’da 135 Yıl Noterlik” ve “Emlak Dolandırıcılığı ile Mücadelede Noterlerin Rolü” isimli iki kitap yazdı.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ

Ziyaretci sayısı: 2721


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign