Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Vali İliev, yerel vergi ve harçların arttırılması kararını mahkemeye verdi

Vali İliev, yerel vergi ve harçların arttırılması kararını mahkemeye verdi

09 Ocak 2017

Kırcaali Valisi İliya İliev, Aralık ayında Kırcaali Belediye Meclisi tarafından kabul edilen emlak vergisi ve motorlu taşıtlar vergisinin oldukça yükseltildiği Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Miktarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik’te değişikliklerin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle İdare Mahkemesine başvurdu.

Vali’nin itiraz kararında “Kırcaali İlçesi’nde Yerel Vergilerin Miktarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik’in güncellenmesi sırasında idari kurallarının bir sürü ihlalinde bulunulmuştur” deniliyor. Bu tür bir yasal düzenlemenin kabul edilmesi, değiştirilmesi, ek yapılması veya iptal edilmesine ilişkin tekliften olası bir yükümlülük doğuracağı kişilerin, yani mükelleflerin haberdar edilmesi gerekir. Teklifi hazırlayan kişinin, teklifin gerekçeleri, raporu ve ön etki değerlendirmesi ile birlikte onu kurumun web sitesinde yayınlaması gerekir. Kamuoyu tartışması yapılması üzere yayınlanan tekliflerle ilgili öneriler ve görüşlerde bulunmak üzere ilgili kişilere en az 30 gün süre tanınır. Bu gereklilik zorunludur ve yasal düzenleme kabul etme, değiştirme veya iptal etmeye ilişkin yasal işlemin bir unsurudur. Kanuna göre bazı özel durumlarda ve nedenleri gerekçe bölümünde ve dolayısıyla raporda da özellikle belirtildiği halde teklifi hazırlayan kişi kamuoyu tartışması yapılması üzere başka bir süre de belirleyebilir, ancak bu süre 14 günden kısa olamaz. Kamuoyu tartışması bittikten sonra teklif kabul edilmeden önce teklifi hazırlayan kişi web sitesinde yapılan teklifler hakkında malumat verdiği gibi kabul edilmeyen tekliflerin nedenlerinin de açıklamasını yapmalıdır. Ancak yasal düzenlemeye ilişkin tüm gereklilikler yerine getirildiği takdirde teklifin yetkili bir organ tarafından oylanması üzere sunulur. Böylece ilgili kişilerin yasal çıkarlarını ilgilendiren düzenlemelerin hazırlık sürecine katılım hakkını kullanma imkanı verilmesi hedefleniyor. Söz konusu durumda bu yapılmamıştır ve Yasal Düzenleme Kanunu’na aykırı davranılarak, mükelleflerin hakları korunmamıştır.

Vergilerin belirlendiği yönetmelikte yapılan tartışmalı değişikliklere göre gerçek kişiler için emlak vergisinin mülkün vergi değerinin binde 1,2’sinden binde 1,6’sı, tüzel kişiler için ise binde 1, 3’ünden binde 1,8’i miktarına yükseltilmesi öngörülüyor. Motorlu taşıtlar vergisi konusunda motor gücü 74 kW -110 kW arasında olan ve 110 kW üzerinde olan taşıt araçlarına ilişkin vergilere zam yapıldı. Motor gücü 74 kW -110 kW arasında olan taşıt araçlarına ilişkin vergi miktarı şimdiye kadar kW başına 1,10 leva iken, bundan sonra 1,45 leva, motor gücü 110 kW üzerinde olan taşıt araçlarına ilişkin vergi miktarı ise şimdiye kadar kW başına 1,23 leva iken, bundan sonra 1,80 leva olmasına karar verildi.

Tüm 1-5 yıldızlı otellere ilişkin turist vergisi de artırıldı. Şimdiye kadar geceleme başına 0,20-1.00 leva arasında vergi ödeyen otellerin ileride kategorisine göre geceleme başına 0,30-1.20 leva arasında vergi ödemesi teklifi de kabul edildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS