Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Seçimler bugün yapılsaydı GERB yüzde 24, BSP ise yüzde 21,2 oranında oy alırdı

Seçimler bugün yapılsaydı GERB yüzde 24, BSP ise yüzde 21,2 oranında oy alırdı

10 Ocak 2017

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin dışındaki sağ partilerin birleşmedikleri taktirde Meclise girememesi riski var.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyasi katmanlarda belirgin değişiklikler yaşanmadı. Veriler, GERB ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) arasındaki oy farkının azaldığını gösteriyor.

Market Linx Sosyolojik Ajansı’nın yaptığı yeni seçim anketleri sonuçlarını açıklayan Dobromir Jivkov, “Bugün erken genel seçimler yapılsaydı, oyların yüzde 24 oranını alan GERB birinci, oyların yüzde 21,2 oranını alan BSP ise ikinci parti olurdu. Üçüncü siyasi güç ise oyların yüzde 8’ini alan Birleşik Vatanseverler (NFSB, VMRO ve Ataka) olurdu. Veselin Mareşki’nin İrade partisi (yüzde 4,10) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi (yüzde 4), yüzde 4’lük seçim barajı seviyesinde ve üstünde oy alırdı. Rumen Radev’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının BSP’nin oylarının artmasına neden olacağına dair yorumlar değişti. Sol görüşlü partilerin oy potansiyelinde artış var” diye belirtti.

Jivkov’un ifadelerine göre seçimler bugün yapılsaydı, Slavi Trifonov’un olası partisi yüzde 3,3 oranında oy alırdı. Jivkov, “Referandum dürtüsü ivme kaybediyor ve vatandaşlar Slavi Trifonov’un başkanlığındaki siyasi oluşuma karşı şüpheci bir yaklaşım sergiliyor. Böyle bir siyasi oluşumun seçmen kitlesi içinde hangi partiye oy vereceğine karar vermemiş kişiler yer alacaktır” dedi.

Sosyoloji uzmanı, “Reformcu Blok, yüzde 0,99 oranında, Bulgaristan Dirilişi İçin Alternatif (ABV) ise yüzde 1,2 oranında oy alırdı. Yolsuzluğa karşı mücadele vaat eden Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) ve Hristo İvanov’un yeni kurduğu Evet, Bulgaristan partisi sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 1,2 oranında oy alırdı. Fakat seçim anketleri yeni siyasi gücün kuruluşunun geniş çaplı basında yansıtılmasından önce yapıldı” diye açıkladı.

Jivkov, “Reformcu Blok’un ve bloktan ayrılan DSB partisinin düşük oranda oy alması, sağ görüşlü seçmenlerin hala sağdaki siyasi güçlerin nasıl dağılımı yapıldığının farkında olmadığını gösteriyor. Yeni kurulan Evet, Bulgaristan partisinin henüz potansiyelini göstermesi bekleniyor. Sağ görüşlü seçmenlerin de bu partiyi kendi temsilcisi olarak tanımaları imkanı var” diye yorum yaptı.

Market Linx Sosyolojik Ajansı’nın anket sonuçlarının oluşturduğu izlenim şu ki, 2013 yılında yaşanan senaryonun tekrarlanması mümkün. O zaman GERB dışındaki sağ partilerin toplam oyları Meclise girmeleri için yeterli olmasına rağmen seçime ayrı katıldıkları için hiçbirisi yüzde 4’lük seçim barajını aşamamıştı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1751


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign