Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Ulusal Sağlık Sigorta Kasası, hepatit C hastalarının tedaviye erişimini kısıtlıyor

Ulusal Sağlık Sigorta Kasası, hepatit C hastalarının tedaviye erişimini kısıtlıyor

11 Ocak 2017

Hasta örgütleri, Ulusal Sağlık Sigorta Kasasının (NZOK) hepatit C hastalarının tedaviye erişimini kısıtlayarak, onları ölüme mahkum ettiği uyarısında bulundu.

Bunun sebebi 16 Ocak’ta yürürlüğe girmek üzere NZOK Denetim Kurulu tarafından kabul edilen kronik viral hepatit C hastalığının tedavisine ilişkin yeni kurallardır. Kurallarda kara ciğerle ilişkili olmayan başka hastalıklar veya aşırı alkol kullanımından dolayı yaşamın kısa sürmesi beklenen vakalar tedavi dışlama kriterleri olarak belirtilmiştir. Bu tür hastalar hayat kurtaran interferonsuz tedaviden yararlanamayacak.

NZOK’un bu kuralların uygulanmasına ilişkin temel argümanı ekonomik gerekçelerdir.

Bulgaristan Hasta Forumu Başkanı İvan Dimitrov, “Dışlama kriterlerinden birincisi olarak “interferonsuz tedavisiyle tedavi edilemez karaciğerle ilişkili olmayan başka hastalıklar veya aşırı alkol kullanımından dolayı yaşamın kısa sürmesi beklenen hastalar” diye belirtilmiştir, yani bu da karaciğer hastalığından başka hastalığı olanların tedavi edilmeyeceği demektir. NZOK Denetim Kurulu, bu tür hastaları anında tedavi listesinden çıkarabilir. Bu ise başlı başına hayati risktir, suçtur ve Anayasa ihlalidir” dedi.

Dimitrov, “En kötüsü de kimin tedavi edileceğine hekimler değil de, ekonomistler karar veriyor” diye ifade etti.

Sofya Aleksandrovska Hastanesi Nefroloji ve Transplantasyon Kliniği Başkanı Prof. Dr. Emil Paskalev,”Hastaların gerçekten ölüme mahkum edilmesinden endişe ediyorum. Eğer bir hasta böbrek yetmezliği ve hepatit C hastası ise her iki hastalık da ömrünü kısaltıyor ve bu hasta da birinci tedavi dışlama kriterlerine uymuş oluyor” diye yorum yaptı.

Prof. Paskalev, “Aynı zamanda hepatit C hastalığının doğru tedavisine ilişkin Avrupa kuralları birkaç öncelikli grup belirliyor ki, onların arasında böbrek yetmezliği ve hepatit C hastaları da bulunuyor” diye belirtti.

Prof. Paskalev, “Tedavi edilmiş hastalar var” diye sözlerine ekledi. Nefroloji ve Transplantasyon Kliniği Başkanı, sekiz haftalık bir tedavi ile hastanın yüzde 100 tedavi edilmesine yol açan çağdaş tedavi uygulamaları varken 12-16 hafta süren zorunlu birinci dereceden tedavi uygulanmasına şaşırdığını dile getirdi. Doktor, “Bir tedavi daha pahalı olsa bile daha kısa süreli ise sonuçta daha ucuza mal oluyor” diye yorumda bulundu.

Profesör, NZOK’un ekonomik gerekçelere ilişkin argümanını onaylamadığını sözlerine ekledi.

Bugün öğleden sonra yapılacak NZOK Denetim Kurulu toplantısında yeni tedavi dışlama kriterleri yeniden ele alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 731


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign