Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Sofya IPS Şirketi, 36 milyon levalık ilk fabrikasını Kırcaali’de kuracak

Sofya IPS Şirketi, 36 milyon levalık ilk fabrikasını Kırcaali’de kuracak

18 Ocak 2017

Yıllık cirosu 10 milyon levanın üstünde olan bir Bulgar şirketi, Yakın Doğu ülkeleri tarafından verilen 680 milyon avroluk siparişler aldı. Birkaç finansal yatırım şirketinin desteklediği bir baba ve oğlunun kurduğu International Power Supply (IPS) şirketi, Yakın Doğu ülkelerinde petrol boru hatlarının modernize edilmesine ilişkin beş yıllık bir projenin yüklenici firmalarından biri oldu. Bu sipariş anlaşmasından dolayı milyarlık bir Yunan şirketi, IPS’e 100 milyon avroluk değer biçti ve hisse senedi satın aldı. Büyük siparişlerden dolayı IPS, Kırcaali’de 36 milyon levaya fabrika kuracak. Şirket, Burgaz şehrinde de fabrikalar kurmayı planlıyor. Bu işin sonunda ise şirket, ürettiği ürünlerin Amerika borsasında işlem görmesini hedefliyor.

Şirketin kurucusunun oğlu ve yöneticisi Aleksandır Rangelov, “680 milyon avroluk siparişler, Sofya şirketinin ürettiği enerjinin dönüşümü, kontrolü ve yönetimine ilişkin Exeron modül sistemini kullanmasından ileri geliyor. Projede ise bu sistem petrol boru hatlarını paslanmaktan koruyacak enerji nakli yapılması için kullanılacak” diye izah etti.

İlk önce ürün, sonra yabancı yatırımcılar
27 yıl önce Mühendis Stoil Trifonov’un kurduğu IPS, bir aile şirketidir. Şirket, telekomünikasyon, savunma ve enerji sektörlerine ilişkin ısı ve elektrik iletim sistemleri üretmekte, ancak şirkete yeni bir ivme kazandıran Exeron modül sistemidir. Kısacası bu sistem, elektrik şebekesiz alanlara ilişkin bir üründür. Güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve pili birleştiren bu sistem, bilgisayar kısmı ise neyin ne zaman kullanılacağını komutluyor ve en yararlı ve güvenli bir şekilde elektrik depolanmasını sağlıyor.

Şimdi şirketin icra müdürlüğünü yapan Trifonov’un oğlu Aleksandır Rangelov, Almanya’da eğitimini tamamladıktan sonra şirketin büyümesi ve uluslararası pazarda yer alması üzere çalışmak için ülkesine geri döndü.

Bir yıldan fazla bir süre önce IPS şirketine, hisse senedi yatırım fonları olan BlackPeak Capital ve PostScriptum tarafından 2 milyon avroluk finansman sağlandı. Buna karşılık bu fonlar şirketin yüzde 20 azınlık hissesinin sahibi oldu. Yatırımcıları celbeden şey IPS’in Exeron modül sistemi sayesinde dünyanın en ulaşılmaz köşelerine bile enerji nakli yapmasıdır. Şirketin planı belli oldu. Bir yıl sonra bakıldığında şirketin uluslararası pazarı ele geçirme planını başarılı bir şekilde yerine getirdiği anlaşılıyor.

Bir yıl önce IPS, ürününü 40 ülkede satarken şimdi dünyanın çeşitli 56 ülkesinde iş yapıyor. Şirket, Exeron modül sisteminin patentine ilişkin Amerika Birleşik Devletleri’nde başvuruda bulundu. Rangelov, “Bu durum bir defa daha sistemin eşsiz benzersiz bir icat olduğunu kanıtladı, çünkü aksi takdirde patent başvurumuz kabul edilmeyecekti” diye yorum yaptı.

IPS şirketinin büyümesi rakamlarda da görülüyor. 2015 yılında 4,2 milyon levalık geliri olan şirketin 2016 yılında 12 milyon levadan fazla gelir kaynağı olacak iş sözleşmeleri var. Suudi Arabistan ile yaptığı iş sözleşmesinden sonra şirketin planına göre gelirler kat kat artacak.

Yeni milyarder
Son yılda yaptığı işler şirketi başka stratejik yatırımcılar için de çekici kılıyor. Böylece aralık ayının başında MYTILINEOS Group’un bir parçası olan Yunan METKA şirketi, IPS’in yüzde 10’luk hisselerini satın aldı. MYTILINEOS Group, Yunanistan’da metalürji, madencilik ve enerji sektörlerinin katılımıyla 7 milyar avroluk piyasa kapitalizasyonuna sahip büyük bir endüstriyel gruptur. 50 yıldan fazla bir süre önce kurulan METKA şirketi, küresel çapta büyük elektrik santrallerinin kuruluşuna ilişkin projelere ve altyapı ve savunma alanı ile ilgili projelere imza atan büyük bir kuruluştur. Şirket, Atina ve Londra borsalarında işlem görüyor. METKA, IPS şirketinin yüzde 10’luk payına 10 milyon avro değer biçti ve bu da tüm şirkete 100 milyon avro değer biçtiği anlamına geliyor. Bundan kısa bir süre önce PostScriptum da 8 milyon avro karşılığında daha yüzde 10’luk hisselerin sahibi oldu. Bu fon da yeni enerji çözümlerine odaklanıyor. PostScriptum Yatırım Fonu’nun sahibi, dünyada hammadde ticareti yapan en büyük tüccarlardan biri olan Òrafigura Şirketi’nin kurucularından Mark Krandal. Şimdi Krangal, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Avustralya’da rüzgar parkları inşa eden bir kuruluşu da yönetiyor.

METKA ile anlaşma IPS’ın sermayesinin artması üzerine oluyor, Yunan şirketi ile imzalanan sözleşmeye göre ise önümüzdeki yıl onun aynı değerde daha yüzde 10’luk hisse elde etmesi öngörülüyor.

Yunan şirketinin IPS’e karşı olan ilgilisi, hissedarlarına off-grid elektrifikasyon için sistemler gibi yenilikçi çözümler geliştirme arzusu içinde olduğunu göstermeyi arzu etmesinden kaynaklanıyor. Rangelov,”Bu şirket portföyüsünde Exeron modül sistemi gibi bir ürüne sahip en iyi teknoloji şirketini bulundurmak istedi” dedi. IPS İcra Müdürü, IPS’in Arap büyük petrol şirketi ile proje sözleşmesi yapmasından sonra METKA’nın ilgisinin arttığını gizlemiyor.

Rangelov, “METKA şirketinin hissedar olarak celbedilmesi bizim gibi küçük bir Bulgar şirketi için oldukça itibarlı birşey” diye izah etti. Bankaların finansman kredisi vermek için büyük miktarda kredi garantisi talep ettiğini sözlerine ekleyen rangelov, bu yüzden IPS’in, sektöre ilişkin dev şirketlerle müzakerelerde bulunduğunu, fakat Yunan şirketinin Mart ayında kendisinin IPS ile irtibata geçtiğini ve bu konuda en esnek davrandığını belirtti.

Fabrika zinciri oluşturulması planı

İlk olarak yeni sistemler geliştirmeye, aktif pazarlama kampanyasına ve yeni makinelere yatırım yapmaya başlayan IPS şirketi, yeni 10 milyon avroluk kaynakla Kırcaali şehrinin çevresine ilk fabrikasını kurmayı planlıyor. Bu fabrikada seri ürünler üretimi yapılması hedefleniyor. Bireysel siparişler ve Geliştirme Merkezi, Sofya’nın Drujba semtinde bulunan şirketin merkez binasında gerçekleştirilecek.

Fabrika projesinin maliyeti 36 milyon leva, şirket proje için öz kaynaklar ve banka finansmanı kullanmayı düşünüyor. Fabrikanın inşaatına ilişkin projenin ilk aşaması 2017 yılının sonuna kadar tamamlanıp, ikinci aşamasına ise 2018 yılının başında başlanması öngörülüyor. Bunun sebebi IPS şirketinin Orta Doğu’dan aldığı büyük sipariştir. Rangelov, “ Planlarımıza göre 2018 yılında yılda 100 milyon avroluk üretim kapasitesine ulaşacağız, projenin ikinci aşamasının tamamlanması ile bu sayı 220 milyon avroya ulaşacak. Artık ikinci ve üçüncü fabrikamızı nereye kuracağımızı düşünüyoruz, olası yerlerden biri Burgaz şehridir” diye ifade etti.

IPS, ilk fabrikasını Kırcaali’de kurmaya karar vermesinin birkaç nedeni var. Rangelov, “Orada 20 dekarlık alana sahip olmamızdan başka burada Sofya’nın çevresinde işçi bulmak çok zor, idari işlemler bir buçuk yıl sürüyor, bizim ise bu kadar zamanımız yok. Bu konuda Kırcaali Belediyesi bize son derece yardımcı oldu” diye yorum yaptı.


İlk başta Kırcaali’de kurulacak fabrikada 240 kişilik işçi personele ihtiyaç olacak. Daha sonra personel sayısı 600 kişiye ulaşacak. Bu personeli sağlamak üzere IPS artık gelecekte elektrik mühendisi ihtiyacının karşılanmasına ilişkin program başlatılması için Kırcaali Elektronik ve Elektrik Teknik Lisesi ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Üretim kapasitesinden başka IPS’in kurmak istediği fabrika, yüzde 100 oranda enerji bağımlılığı olmayan, yani Bulgaristan’da elektrik iletim şebekesinden elektrik enerjisi temin etmeyen ilk fabrika olacak. Bu fabrika çatısına kurulacak 240 kWp güneş paneli ve fabrika önüne kurulacak birkaç rüzgar türbini sayesinde olacak. Bundan başka elektrikli arabalar için şarj istasyonları da açılacak. Enerji üretimi Exeron sistemi ile yönetilecek, kullanılmayan enerji ile pil tasarrufu yapılacak. Rangelov, bu şekilde elektirk enerjisi temininin yaklaşık yüzde 40 oranda daha pahalıya mal olacağını, fakat güneş ve rüzgar enerjisinin geleceği olduğunu göstermenin daha önemli olduğunu dile getirdi.

Gelecek hedef-Amerikan Borsası

IPS şirketinin geleceğe yönelik hedefleri hatta daha da azimli. Rangelov, “Bizim arzu ettiğimiz şey New York’taki borsada işlem gören minimum 1 milyar dolarlık kapitalizasyona sahip ilk Bulgar şirketi olmaktır” dedi ve onun ifadelerine göre bunun en az iki yıl sonra olması planlanıyor.

Merkezi New York’ta bulunan geri dönüşümlü enerji üretimine ilişkin şarj edilebilir çinko pil üretimi yapan EOS Şirketi ile ortaklık yapması IPS şirketi için kilit önem taşıyor. Bu ortaklık sayesinde pil paketine ilişkin entegratör olarak IPS’in sistemini tercih eden EOS şirketi, kW elektrik başına fiyatı 160 dolara ulaştırmayı ve pil ömrünü 12 yıla kadar artırmayı başarıyor. Bu iş ise şu anda erişilebilir durumda olan lityum veya kurşun pillerden çok daha ucuza mal oluyor. Rangelov’un ifadelerine göre EOS şirketinin çinko pilleri, IPS’in Exeron modül sistemi ile çalışmaya devam ettikçe pazarı altüst edecek, çünkü geri dönüşümlü enerjinin fiyatını diğer tür enerjilerin fiyatına rekabet edecek seviyeye yükseltecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 7846


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign