Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketi satışa sunuldu

Yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketi satışa sunuldu

30 Ocak 2017

Agrion Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamada faaliyetini genişletmek isteyen tarım üreticileri ve tarla yatırımı yapanların ertelenmiş ödeme ile arazi varlıkları satın alabileceği bildirildi. Şirketin, artık faizsiz ertelenmiş ödeme imkanı sunulan yaklaşık 2000 tarımsal arazi paketini satışa çıkardığı anlaşıldı.

Bu tarla kiralamasında büyük rol oynayan ülkede çok parçalanmış tarım arazilerinin toplulaştırılması için bir imkandır. Agrion Şirketi’ne göre çiftlik sahipleri arazi yatırımı yapmayı tercih ediyor ve gelecekte kiralama için yapacakları giderleri azaltarak, arazi kiralamak isteyenler arasındaki rekabeti ortadan kaldırmak istiyor. Diğer büyük grup arazi alıcıları gelir elde etmek üzere yatırım yapmak isteyen para biriktiren kişilerdir. Açıklamada bu grubun çiftlik sahipleri ve büyük fonlardan sonra en büyük arazi satın alıcı grubu olduğu belirtildi.

Eğer çiftlik sahipleri tarımsal rekolteyi artırmak istiyorlarsa, sulama sistemleri, uzun etkili gübre gibi şeylere yatırım yapmaları gerekir. Bu ise kiralanan arazide yapılamaz. Faizsiz ertelenmiş ödeme imkanı sunulması arazilerinin yanlarındaki arazileri satın alma imkanına sahip olmayan, fakat arazilerini artırmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Tarımsal üretimin düşük alım fiyatları ve üretim giderlerinin giderek daha da artmasından dolayı daha esnek ödeme planını tercih eden çiftçi ve tarla kiracılarının sayısı giderek artıyor. İşlediği tarların çiftlik sahibinin kendisine ait olduğunu bilmenin verdiği rahatlık uzun süreli planlama ve yatırım için daha büyük cesaret veriyor. Agrion Şirketi, ertelenmiş ödeme ile arazi alımına giderek ilginin büyüyeceğini tahmin ediyor.

Uzmanlar, ”Daha verimli ve yoğun tarıma ulaşma yolu alanların yoğunlaştırılması ve arazilerin toplulaştırılmasından geçiyor, çünkü çok sayıda küçük tarlalar onların işlenmesini ve idare edilmesini pahalılaştırıyor ve bu da tarım alanında katma değerin artırılmasına en ciddi engeldir” diye kesin görüş ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


karanfil 2017-02-01 07:34:39
Sulama en önemli faktör dur ve gübre her ikisi de kullanıldığında verim mahsul alınır
Sulama politikası başarılı olursa sulama makinalari satışı patlar
Dış ülkelerden almak yerine makina mühendisleri birleşip kendi sulama makinası icadı etmeli bir kaç makina örnek uzerinden kendi yerli sulama makinesini icadı edip bir işletme atölyesi kurulabilir
Hep diyorum yerli üretim yerli üretim
Tarım vesulama sanai aynı anda geliştirme modeli
Bence makina mühendisliği üniversite bölümüne de öğrencilere sulama sistemleri geliştirme projesi verilebilir icadı ederlerse yerli
karanfil 2017-02-01 14:09:38
Toprak satışı doğru bulmadım yabancılar satin alırsa ne olacak.
Buradaki amac alt tabakı yi kalkindirmak olmali yatirimciyi zengin etmek degil derhal bu acik kapatilmali Bulgaristan halkı toprak satın alacak durumda mı
Benim fikrim devlet tarafından sulama kanalları oluştulsun
Ve su aboneliği uygulaması ile kanal dosemeye yapılan masraf karşılanır
Mesela yıllık 10 leva sulama parası kanallar ve sondaj ici maliyeti karşılaşınca fatura olayını kapat
Ülkede sulama olsun

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS