Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Belediye başkanları, oy kullanma makineleri ile ilgili endişelerini dile getirdi

Belediye başkanları, oy kullanma makineleri ile ilgili endişelerini dile getirdi

16 Şubat 2017

Kırcaali Valisi Naço Kovaçev, erken Parlamento seçimlerine ilişkin organizasyon ve teknik hazırlıklar konusunda Kırcaali ili Belediye Başkanları ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Kovaçev, “Devlet idaresinin yanı sıra yerel yönetim de erken Parlamento seçimlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirmesi konusunda son derece büyük sorumluluk taşıyor.

Sorumluluklarımız Seçim Kanunu’nda ve ona göre çıkarılan Bakanlar Kurulu’nun kararnameleri, Merkez Seçim Komisyonu kararları ve Başbakanlık İdaresi tarafından verilen talimatlarda belirtilmiştir. Uyum içinde çalışıp ortak çabalarla seçimlere ilişkin iyi bir organizasyon oluşturacağımızı umuyorum. Nasıl bir yetkiye sahip olursak olalım, bizler tek, devlete ve halka hizmet etmeliyiz” diye altını çizdi. Yapılan temaslarda Belediye Başkanları, oy kullanma makineleri ile oy kullanmak için teknik donanım sağlanmasına, Bölge Seçim Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı organları ile koordinasyona ve seçim gecesi esnek bir organizasyon oluşturulmasına vurgu yaptı.

Belediye Başkanları, “Elektronik oy kullanma makinelerinin sayısı, temini ve montajı etrafındaki belirsizlikler, seçim sandıklarının önceden hazırlanmasını engellemekte” diye endişelerini dile getirdi. Onların endişeleri bunun kendilerine ek sorumluluklar getirmesi, hazırlanan mali planda öngörülen giderlerin artması ve seçimlerin daha pahalıya mal olmasından kaynaklanıyor.

Kırcaali Belediyesi Genel Sekreteri Sezgin Bekir, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elektronik oy kullanma makineleri ile oy kullanmanın test edilmesi üzere bu belirli sandıklarda uygulandı, dört makineden bir teknik görevli sorumluydu” diye hatırlattı. Şimdi bölgede yaklaşık 500 seçim sandığında elektronik oy kullanma makineleri ile oy kullanmak için makinelerin taşınması, saklanması ve kullanıma sokulması için uygun koşullar oluşturulması gerekir.

Kovaçev, seçimlerin meşruluğu ile ilgili herhangi bir şüphe kalmaması için tartışılan konuları en yüksek devlet düzeyinde ortaya koyacağını vurguladı. Dün yapılan görüşmede Kırcaali, Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanları Müh. Hasan Azis, Şinasi Süleyman, Sebihan Mehmet, Ardino (Eğridere) Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Hocov, Kırcaali, Momçilgrad (Mestanlı) ve Cebel (Şeyhcuma) Belediye Genel Sekreterleri Sezgin Bekir, Bahattin Ahmedov, Hayriye Mehmet ve Çernooçene (Yenipazar) Belediyesi Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler (GRAO) Başkanı Şemsettin Süleyman hazır bulundu. Ortaya atılan sorular tekrar pazartesi günü belediyelerin temsilcileri ve Bölge Seçim Komisyonu, Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü, Kırcaali Bölge Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü, Bilgi Hizmetleri Merkezi ve GRAO yönetimlerinin katılımıyla düzenlenen daha geniş çaplı bir çalışma toplantısında ele alınacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1687


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign