Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2017
HABERLER » Balkanlar
Bulgaristan Türkleri bir değerini daha yitirdi

Bulgaristan Türkleri bir değerini daha yitirdi

03 Mart 2017

Bulgaristan Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden şair, gazeteci, yazar ve toplumcu Mehmet Çavuş dün İstanbul’da 84 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi bugün öğle namazına müteakip Halkalı mezarlığına defnedilecektir.

Mehmet Çavuş kimdir?

1933 yılında Bulgaristan’ın Tırgovişte (Eskicuma) İlçesi’ne bağlı Tırnovtsa (Turnaovası) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, rüştiyeyi Tırgovişte’de bitirdi. Stara Zagora (Eski Zağra) ve Razgrat (Hazargrat) Türk Öğretmen Okullarında (Türk Pedagoji Mekteplerinde) okudu. 1952 yılında Sofya Üniversitesi'nin yeni açılmış Türkoloji Anabilim Dalı’nın ilk sınıfında öğrenci oldu. Öğrencilik yıllarında "Eylülcü Çocuk" gazetesinde ve Sofya Radyosu'nda çalıştı. 1956'da mezun olduktan sonra Şumnu Türk Lisesi'nde, sonraları da Gerlova ve Rodoplar'da öğretmenlik yaptı. Daha sonraları tekrar Sofya Radyosu'nda çalıştı, 'Yeni Işık - Nova Svetlina" gazetesinin il muhabirliğini yaptı. 1982 yılında ailesiyle beraber Türkiye'ye göç etti. İstanbul'a yerleşti. Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği'ni kurdu ve başkanlığını yaptı, Burada Bulgaristan Türklerinin var olma mücadelesini savundu. 1996-2010 yılları arasında Bulgaristan Türkleri edebiyatına ağırlık veren Tuna dergisini yayımladı.
Mehmet Çavuş pek küçük yaşta şiir sanatına yöneldi, üniversite yıllarında şiir yazmakta oldukça ustalaştı. "Eylül" başlıklı ilk şiiri 1947'de "Eylülcü Çocuk" gazetesinde çıktı. İlk şiirleri, 1964'te "Yılların Serenadı" başlıklı kitabında topludur. 1969'da da "Yol Verin" adlı şiir kitabı basıldı. Dergi ve gazetelerde daha birçok yazılar yazdı. Sanatçının kendine özgü bir yazma tarzı, şairane bir üslûbu, zengin bir dili vardır. Mehmet Çavuş'un yaratıcılığındaki Türkiye dönemi, Bulgaristan Türkleriyle ilgilidir.1984 yılında basılan "Bulgaristan'da Soykırım" kitabında ve 1985 yılında basılan "Bulgaristan'dan Sesler" şiir kitabının yanı sıra dergilerde çıkan birçok yazısında da Bulgaristan Türklerinin çilesini dile getirdi. 1988 yılında yayımladığı "20. Yüzyıl Bulgaristan Türkleri Şiiri (Antoloji)" başlıklı eseri ise ayrı bir önem taşır. Şairin 1997 yılında “Burcu Burcu” ve 2009 yılında “İki Arada” isimli daha iki şiir kitabı çıktı.

AZINLIKLAR MEZARI


Sıcaklığını yitiren kadınlar gibi
Kanseri simgeler Rumeli'de günler,
Kanımızı emen akrepleri yankılar
Kelepçeler, darağaçları, sürgünler...

Kan kusarken hüküm giyen türküler
Ölüm taşır karanfil açar her yara,
Zulme karşı savaş verir mazlumlar
Saçlarını bayrak edip rüzgârlara.

Prangalarla gelip geçiyor günler
Ruhlar esir, kalpler kırık dökük,
Acılar, erkeklerin canına minnet
Anaların gözleri yaşlı, boynu bükük.

Ölüm sellerinde yaşam sürüyor
Rodoplar, Dobruca, Gerlova, Deliorman,
Sevda oluşunu yitirirken umutlar
Kavgalardan kopan avuntudur zaman.

Dil yasak, din yasak, töreler yasak...
Bir iniltidir her ağıt, her destan,
Derde derman yok, gözler kan çanağı
Azınlıklara bir mezardır Bulgaristan.

Mehmet Çavuş

Değerli şairimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekanı Cennet olsun! Ailesi, yakınları ve tüm edebiyat dünyasının başı sağ olsun!

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 4350


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kırcaal'den Ali 2017-03-04 07:45:18
Allah rahmet eylesin ailesine sabırlar versin.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign