Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Parlamento Seçimleri ve İzmir’de Sandık Sayısının Düşürülmesi

Bulgaristan Parlamento Seçimleri ve İzmir’de Sandık Sayısının Düşürülmesi

08 Mart 2017

Bulgaristan’da 26 Mart 2017 tarihinde Parlamento seçimleri yapılacaktır. Mevcut seçim yasasına göre Bulgaristan, yurtdışında yaşayan vatandaşlarının oy kullanmasına kısıtlama getirmiştir. Yurtdışında Bulgaristan vatandaşlarının en çok yaşadığı ülkenin Türkiye olduğu bilinmektedir. Ancak çifte vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı bölgeler başta olmak üzere Türkiye genelinde sadece 35 sandık açılmaktadır. Sandık açılan yerlerden birisi de İzmir olmuştur. Kasım 2016’da yapılan Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6 sandık kurulmuş olan İzmir’de 9000’in üzerinde oy kullanılmıştır. Sandık sayısının belirlenmesi seçimlerden bir ay önce elektronik yolla ya da manuel olarak doldurulan beyanname (zayavlenie) sayısına bağlanmıştır. Şubat ayı içerisinde Bulgaristan parlamento seçimleri için beyanname doldurma süreci başlamış ve 28 Şubat 2017’de beyannamelerin Bulgaristan Büyükelçiliği’ne intikal ettirilme süreci tamamlanmıştır.

Çifte vatandaşlık hakkına sahip olanların sayısı 100.000’i (Yüzbin) bulan ve sandık sayısı 6 olan İzmir’de bu süreçte gereken sayıdan daha fazla beyanname doldurulmasına rağmen Görece semtindeki sandık kapatılarak bunun daha önce hiç sandık açılmayan Derneğimizin faaliyet alanı dışında kalan Manisa iline verildiği bildirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Görece’de 2000’den fazla oy kullanılmıştır. Bu durumu göz önünde bulundurarak İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Bulgaristan Büyükelçiliğine itiraz mektubu yazmıştır. Bulgaristan, İzmir’in Görece sandığını geri iade etmiştir. Ancak bu defa da İzmir’in bir başka semtini mağdur etmiştir. İzmir’in Sarnıç semtinde daha önce açılan iki sandıktan birini alarak Manisa’ya kaydırmıştır. Sarnıç semti, İzmir’de çifte vatandaşların en yoğun yaşadığı semttir. Burada Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 4000’in üzerinde oy kullanılmıştır. Bulgaristan Parlamento Seçimlerinde sandık açılabilmesi için yasal süresi içerisinde 970 beyannamenin elektronik ortamda doldurulduğu Sarnıç’tan sandığın alınıp 350 beyannamenin doldurulduğu bir yere verilmesinin mantığı ve adalet anlayışı izah edilemez.

Manisa’da sandık açılmasına karşı değiliz. Manisa, İzmir’e komşu Türkiye’nin bir ili olup çifte vatandaşlarının yaşadığı başka bir şehrimizdir. Bizim itirazımız, İzmir’de oy kullanacak kişilerin sayısı ile orantılı sandık kurulmaması ve Sarnıç gibi kalabalık oy potansiyeline sahip bir yerin oy kullanmaktan mahrum edilmesinedir. Derneğimiz bu uygulamaları İzmir’deki seçmenleri sandıktan uzak tutmaya yönelik yanlış eylemler olarak değerlendirmekte ve bu kararı veren Bulgaristan Seçim Kurulunu bu yanlış kararından dönmeye davet etmektedir. Bulgaristan Seçim Kurulu, hiç sandık açılmamış bölgelere daha önce açılmış bölgelerden kaydırarak neden ısrarla sandık açmak istiyor da yeni sandık açmıyor? Neden aktif oy kullanıcısı 9000’in üzerinde olan İzmir’in sandık sayısını itirazlara rağmen azaltıyor ve çok sayıda yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşı Türklerin demokratik haklarını kısıtlayarak oy kullanma hakkından mahrum etmek istiyor? Bu gibi sorulara makul cevaplar verilememektedir.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak yıllardır Bulgaristan’daki Türklerin haklarına hizmet etmeyen ve kendi çıkarlarını sürekli ön planda tutan malum çevreleri çok iyi tanıyoruz. İzmir’de daha önce açılmış sandık sayısını arttırmak yerine düşürerek seçim kazanmayı uman bu çevreler, bu tavırlarıyla bir kez daha Bulgaristan Türklüğüne değil, efendilerine hizmet ettiklerini kanıtlamışlardır. Bu yanlış karar düzeltilmediği takdirde bunun hesabının oy hakkı olan Derneğimizin üyeleri tarafından sandıkta sorulacağına hiç şüphemiz yoktur.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR-Genel Başkan

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Serif Zeynal 2017-03-08 22:02:59
Bunlar hep DPS (HÖH) ün oyunları. Şimdi DOST'a dahada sıkı sarılmanın zamanı!
sen ben 2017-03-10 08:01:58
Sayın başkanım lutfen asli oğlan görevinizi yapın. Sorunlar üzerinde çalışsanız daha iyi olur. Vitrine oynamayi bırakın. Bu sorunun cevabı Bulgaristan parlamentosudur. Alın yonetim kurulu ve federasyon yönetimini Bulgaristan parlamentosuna anlatın derdimizi havlamayi bırakın.
ismail 2017-03-10 10:05:22
Çözüm bulgaristan parlamentosu. Başkanım bilgin olsun.
BIR TÜRK DOST 2017-03-11 13:36:41
Haklarimiza destek istiyoruz,yoksa bg Bir zaman vermeyecek,
Bulgaristan her zamanki gibi duymazdan geliyor, illede Bir menterecilik yapacaktir, Bir zaman inanmayiniz bulgarlara.
Ne konuštuklarina deyil, ne yaptiklarina bakiniz.
Bizim feto sarayda gizleniyor, ama ne oyun hazirladigini bilmiyoruz. Dikkatli olmanizi istiyorum

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS