Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İlçesi’nde engelli ve yaşlılara yönelik “Bağımsız Hayat İçin Destek” projesi gerçekleşiyor

Kırcaali İlçesi’nde engelli ve yaşlılara yönelik “Bağımsız Hayat İçin Destek” projesi gerçekleşiyor

08 Mart 2017

Kırcaali Belediyesi’nin “Bağımsız Hayat İçin Destek” başlığını taşıyan yeni sosyal projesi dün düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Engelli ve yaşlılara yönelik olan projenin tanıtım toplantısına basın mensupları, kurum ve engelli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, sosyal politikanın Kırcaali Belediyesi’nin önceliği olduğunu ve şimdiye kadar yapılan projelerin ve üç tane aile tipi yerleştirme merkezi ve Sığınma Evi projelerinin buna işaret ettiğini vurguladı.

Tihomirova, “Kırcaali Belediyesi’nin mali yapısının güçlendirilmesi programına rağmen Belediye gerçekleştirdiği sosyal projeleri durdurmayacak. Sosyal faaliyetler ileride de öncelik olmaya devam edecek ve bugün “Bağımsız Hayat İçin Destek” başlıklı böyle bir projeyi daha tanıtacağıma seviniyorum” diye vurguladı.

Kırcaali Belediyesi Sosyal Faaliyetler Daire Başkanı ve proje yöneticisi Şirin Süleyman, projenin hedefleri ve şimdiye kadar yapılan proje faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Basın toplantısında tüm proje ekibi ve proje kapsamında kurulan Kırcaali İlçesinde Saatliğine Sosyal Hizmet veya Ev Ortamında Hizmet Merkezi yöneticisi Kerime Süleyman ve merkezde uzman olarak görevli Gergana Nikolova da hazır bulundu.

Şirin Süleyman, yararlanıcısı Kırcaali Belediyesi olan projenin temel amacının engelli olan ve kendine hizmet etme durumda olmayan veya sosyal dışlanmaya maruz kalan 65 yaş üstü kişilere sosyal ve sağlık hizmetlere erişim imkanı sağlanması olduğunu belirtti.

Basın toplantısında geçen aylarda proje faaliyetlerinin bir kısmının gerçekleştirildiği açıklandı. Proje kapsamında hizmetlerde bulunulması üzere kurulan Saatliğine Sosyal Hizmet veya Ev Ortamında Hizmet Merkezi’nde sosyal hizmet uzmanından başka psikolog ve sağlık uzmanı görevlendirildiği anlaşıldı.

Şimdiye kadar projenin hayata geçirilmesiyle engelli çocuklar dahi engelli ve 65 yaş üstü kendi kendine hizmet edemeyen veya tam olarak hizmet edemeyen yaşlı kişiler olan 224 kişi tespit edildiği ve onlardan 181 kişinin projeye başvuruda bulunduğu bildirildi. Oluşturulan bir komisyon tarafından evlerinde ziyaret edilen başvuru sahiplerinin ev ortamında saatliğine hizmet gereksinimlerinin değerlendirilmesi yapıldığı belli oldu.
Proje yöneticisi Şirin Süleyman, sosyal hizmet gereksinimine göre yapılan sıralamaya göre merkezde görevli uzmanların çalışma saatleri tamamlanıncaya kadar projeye yeni kişiler dahil edilebileceğinin altını çizdi.

Basın toplantısında verilen bilgiye göre proje kapsamında artık beş aydır çocuklar dahi engelli ve 65 yaş üstü olan 120 kişi, Ev Ortamında Sosyal Hizmetler Merkezinde görevlendirilen özel asistanlar, sosyal asistanlar ve ev yardımcıları tarafından hizmet görüyorlar. Özel asistanlık hizmetinden 68 kişi, sosyal asistanlık hizmetinden 27 kişi, ev yardımcılığı hizmetinden ise 25 kişinin faydalandığı belli oldu.

Bu üç hizmet, 103 görevli tarafından sunuluyor. Projenin toplam maliyeti 499 993,93 leva.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS