Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Yüksek İslam Şurası, cami dernekleri temsilcilerinin katılımıyla oturum gerçekleştirdi

Yüksek İslam Şurası, cami dernekleri temsilcilerinin katılımıyla oturum gerçekleştirdi

10 Mart 2017

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğün merkezi kolektif yönetim organı olan Yüksek İslam Şurası, 9 Mart 2017 tarihinde Filibe kentinde oturum gerçekleştirdi. Oturum, günümüzde restoran kompleksi olarak kullanılan Eski Filibe adıyla bilinen kent kesiminde bulunan eski Mevlevihane binasında gerçekleştirildi. Başmüftülük Yüksek İslam Şurası oturumunun manevi bir atmosfer sunan eskiden dervişlerin yaşadığı bu binada yapılması Yüksek İslam Şurası tarihinde ilk defa yapılan bir şey oldu.

Bununla birlikte Yüksek İslam Şurası ilk defa Güney Bulgaristan’da faaliyette bulunan cami derneklerinin temsilcilerinin de yer aldığı bir oturum gerçekleştirdi. Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet’in daveti üzerine Başmüftülük İç Tüzüğü’nün 71.maddesinin 4.fıkrası kapsamında atanan 20’nin üzerinde Müslüman encümenliğinin başkanları ve sekreterleri Yüksek İslam Şurası’na misafir oldular.

Davete icabet etmelerinden dolayı Müslüman encümenliklerin başkanları ve sekreterlerine teşekkür eden Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, onların kurumun sağlam zemine oturan temel tabanını temsil ettikleri için bu uygulamanın ileride de devam edeceğine kanaat getirdi. Davet için teşekkür eden Müslüman encümenliklerinin temsilcileri, 2016 yılında gerçekleştirdikleri faaliyete ilişkin raporlar tanıttı.

Bir kısmı büyük yerleşim yerlerinde, bir kısmı da küçük yerleşim yerlerinde bulunan Müslüman encümenliklerini temsil etmesine rağmen onların görevlerini yerine getirirken büyük ölçüde aynı sorunlarla karşılaştığı anlaşıldı. Yüksek İslam Şura’nın dikkatine arz edilen temel sorunlar arasında camilerin ve diğer vakıf mülklerinin idaresinde çekilen zorluklar, ağır işleyen bürokrasi ve bazı kurumlarda var olan ön yargılar, yeterli sayıda kalifiye din görevlileri olmaması ve Kuran Kurslarının organize edilmesinde çekilen zorluklar bulunuyor.

Stara Zagora (Eski Zağra) şehrinde bulunan Hamza Bey Camii’nin müzeye dönüştürüldüğü ve oradaki Müslümanların küçük bir evi mescit olarak kullanmaya mecbur kaldıkları sorunu ortaya konuldu. Filibe Müslüman Encümenliği Başkanı, 2016 yılında elde edilen gelirlerin neredeyse hepsinin encümenliğin eski üç başkanının karıştığı dolandırıcılık davaları için harcandığını vurguladı.

Müslüman encümenliklerinin karşılaştığı sorunlara ve zorluklara rağmen temsilciler, daha gayretli çalışmaya hazır olduklarını dile getirdiler. Sorunlarına rağmen Başmüftülüğe bağlı cami encümenliklerin temsilcileri bir sürü olumlu faaliyeti olduğunu da vurguladılar.

Müslümanlar tarafından yapılan bağışlar sonucunda mülk satın alınması, vakıf mallarının bakımı, onarımı yapılması, ek yapılar yapılması, donatılması ve teknik araçlar sağlanması, sosyal faaliyetlerde bulunulması, dini ve dini eğitim faaliyetlerine mali destek verilmesi ve başka faaliyetler olmak üzere yeni kazanımlar elde edildiği anlaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1346


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


müslüman 2017-03-11 09:53:29
Boş konuşmalar kimseye faydası olmaz faaliyetler gerekiyor.
Zaten Boş müftülük böyle toplantılardan başka ne yapabilir ki.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign