Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Valisi, Vırbitsa Nehri’nin suları ile ilgili çalışma toplantısı yaptı

Kırcaali Valisi, Vırbitsa Nehri’nin suları ile ilgili çalışma toplantısı yaptı

14 Mart 2017

Kırcaali Valisi Naço Kovaçev, Zlatograd (Darıdere) İlçesi’nde bulunan Erma nehri Atık Gölet’inden dolayı Vırbitsa (Söğütlü) nehri kıyısındaki pompa istasyonlarından iletilen içme suların kirlenmesi riski ile ilgili Su ve Kanalizasyon Şirketi, Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) ve Kırcaali Bölge Şu Havzası Müdürlüğü yöneticilerini acil çalışma toplantısına çağırdı. Bu sebepten dolayı RZİ, Benkovski (Killi), Krilatisa (Şahpala) 1 ve 2, Fotinovo (Hatipoğulları), Ostrovets (Adaköy), Ptiçar (Ahatlar) ve Zagorsko (Sulumlu) köylerine ait pompa istasyonları ile iletilen suların içilmesini ve yemek için kullanılmasını tedbir olarak yasakladı. Su ve Kanalizasyon Şirketi ise Kirkovo (Kızılağaç), Momçilgrad (Mestanlı) ve Cebel (Şeyhcuma) ilçesinde ikamet eden su tüketicilerin musluk sularını ancak evde temizlik işleri için kullanılabileceğini ve Belediye Başkanların okullara, sosyal ve sağlık kurumlarına maden suyu sağlamak zorunda olduklarını duyurdu.

RZİ Müdürü Dr. Viktor Kirçev, suların tahlil sonuçlarının standartlardan sapmalar olduğunu göstermediğini rapor etti. Dr. Kirçev, “Buna rağmen biz vatandaşların sağlığının korunması için yeniden suları tahlil edeceğiz ve sonuçlar su kalite göstergelerin normal olduğunu gösterdiği halde Çarşamba günü musluk suları içme yasağını iptal edeceğiz” diye kaydetti. Dr. Kirçev’in ifadelerine göre nüfusun sağlığını tehdit eden durum yok, ama kurumlar önleyici tedbirler almak zorundadır.

Bölge Su Havzası Müdürlüğü Başuzmanı Vasil Paşaliev, “Vırbitsa çayı boyundaki kuyulardan alınan suların tahlilinin yanı sıra çay sularının tahlil sonuçları da bekleniyor. Bu testler Çevre ve Su İcra Ajansı Haskovo (Hasköy) Bölge Müdürlüğü’ne ait bölge laboratuvarında yapılıyor” dedi.

Kırcaali Valisi Naço Kovaçev, Smolyan (Paşmaklı) Valisi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Erma Nehri Atık Gölet’ine sıkı kontrol uygulanmasını ve tesiste arızadan dolayı çevresel riskler oluşturduğu ortaya çıkması halinde sahibine ceza verilmesi talebinde bulundu.

Bu arada Smolyan Bölge Çevre ve Su Müfettişliğinden yapılan açıklamada 2016 yılında yaşanan büyük kuraklık sonucunda Erma nehrinin hemen hemen kuruduğunu ve dolayısıyla su tortularının dağılmayıp, biriktiği kaydedildi. Şimdi Erma nehri sularının bolluğu ve gür akışı nedeniyle biriken tortu tabakalarını dağılmasına ve suların bulanmasına neden olduğu belirtildi. Bölge Çevre ve Su Müfettişliğinden yapılan açıklamada suların kirlenmesinin flotasyon tesisinde arıtılan atık sulardan kaynaklanmadığını ve tortuların dağılmasına neden olan yoğun yağmur yağışlarından kaynaklandığı ileri sürüldü. Kurumun Zlatograd Gorubso Şirketi sahibine atık göletinin normal işlev görmesine yönelik teknik önlemler alması ve aşırı kirliliğe izin vermemesi talimatı verdiği bildirildi. Hava koşullarının iyileşmesiyle durumun normalleşmesi bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1515


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign