Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Ücretsiz öğrenim gören üniversitelilerin sayısı yüzde 8 oranında azaltılıyor

Ücretsiz öğrenim gören üniversitelilerin sayısı yüzde 8 oranında azaltılıyor

16 Mart 2017

Eğitim ve Bilim Bakanı Nikolay Denkov, hükümetin aldığı karara göre eğitimi devlet tarafından karşılanan birinci sınıf üniversite öğrencilerinin sayısının yüzde 8 oranında azaltılacağını bildirdi.

Bakan, bu değişikliğin yüksek eğitim kurumlarında verilen eğitimin kalitesinin artırılması amacıyla yapıldığını izah etti.

Denkov, “2010-2015 döneminde lise mezunlarının toplam sayısında yüzde 25 oranında azalma olmasına rağmen lise eğitiminden sonra üniversitelerde eğitimine devam eden öğrencilerin sayısı aynı kalmıştır” diye izah ederek, 2015 yılında Yüksek Eğitim Gelişim Stratejisi kabul edilirken bozulan dengenin yeniden kurulmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Denkov’un ifadelerine göre bu karar, en çok pedagoji, matematik, bilişim teknolojileri alanlarında okuyan öğrencilerin sayısına etki yaratacak. İş dünyası, bu bölümleri bitiren üniversitelilere büyük ilgi gösteriyor ve onlar kendilerini iyi bir şekilde gerçekleştiriyor.

Bakan, eğitimi devlet tarafından karşılanmak üzere ekonomi, idare ve yönetim ve turizm bölümlerine kabul edilecek öğrencilerin sayısında da oldukça azalma olacağını izah etti. Bunun sebebinin bu bölümlerden mezun olan üniversitelilerden kendilerini gerçekleştirenlerin az oranda olmasından ileri geldiğini belirtti.

Mezun olanların ancak yüzde 20-30’u yüksek eğitim gerektiren pozisyonlarda çalışıyor. Bu sebepten dolayı bu alanlarda eğitim veren bazı üniversitelerde bu eğitim ve öğretim yılı için kabul edilen öğrencilerin sayısında oldukça azalma görülüyor.

Bakan, “Yüksek eğitimin gelişimine ilişkin genel ilkeler ve dengeler bozulmadan onların özel sorunlarının çözümü için yüksekokulların yeniden yapılandırılmasının öngörüldüğü sürdürülebilir 3 yıllık programların hazırlanmasını önerdik. Rektörler Kurulu, bu değişiklikleri yüksek eğitim kurumlarının yeniden yapılandırılmasına imkan verecek gerekli tedbirlerin alınması şekilde kabul etti” diye izah etti.

Kanun hükmündeki kararnamede yapılan değişiklerle Bulgaristan’da toplumun kültürel ve tarihi kimliğinin oluşturulması açısından son derece büyük önem arz eden Filoloji, Tarih ve Arkeoloji, Felsefe, Din ve İlahiyat alanlarında mesleki eğitim programlarına kabul edilecek devlet destekli öğrencilerin sayısının hesaplanmasına ilişkin daha yüksek katsayıları da belirleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1445


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign