Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Kasım 2017
HABERLER » Kırcaali
Tarım Bakanı Prof. Dr. Bozukov, Kırcaali’de çalışma toplantısına katıldı

Tarım Bakanı Prof. Dr. Bozukov, Kırcaali’de çalışma toplantısına katıldı

16 Mart 2017

Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov, bugün Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) Kırcaali Şube Başkanı Fahri İdriz tarafından düzenlenen “Bulgaristan ve AB’nin Tarıma Yönelik Ana Politikaları. Tütün Üretimi Önündeki Perspektifler ”konulu çalışma toplantısına katıldı. Forumda Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Svetla Yançeva, ilde belediye başkanları ve yardımcıları, tarım müdürlükleri ve tütün üretici temsilcileri de hazır bulundu.

Çalışma toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozukov, “Bizden tütün alan Yunanlılar, hile yapıyorlar. Çünkü bizden aldıkları tütünü dünyanın en büyük Amerikan tütün şirketi Philip Morris’e Yunan tütünü diye satıyorlar. Ülkemizde yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve Yunanistan’ın dev tütün şirketi ile tütün rekoltesinin yüzde 50’sini satın almasına ilişkin sözleşmesi olmasıyla böyle bir hileye fırsat tanınmış olunuyor” diye açıkladı.

Prof. Dr. Hristo Bozukov, “Tütün üretiminde azalma eğilimi devam ediyor. İşler iyi gitmiyor. Tütün üretiminin çöküşüne tanık olabiliriz” dedi. Bunun temel nedeninin bu sektöre yönelik devlet politikası yürütülmemesi olduğunu belirten Bakan, tütün üreticilerinin ürettiği tütünü satabilecekleri pazar sağlayan Yunanistan’ı örnek gösterdi. Bakan, “Bulgaristan’da tütün üreticileri için tek şans Çin pazarıdır. Türkiye, Yunanistan ve Makedonya gibi başka Balkan ülkeleri artık ürettikleri oryantal tütünü satmak için Çin ile sözleşme yaptı. Bilinmeyen nedenlerden ötürü Bulgaristan’ın böyle bir sözleşmesi yok” diye vurguladı.

Bakan, Live Tobacco A. Mihaylidis şirketini örnek vererek, tütün üretiminin azalmasından dolayı yabancı tütün şirketlerinin Bulgaristan pazarından çekildiğini söyledi.

Prof. Bozukov, üretimin çeşitlendirilmesi için verilen devlet destekleme ödemelerinin tütün üreticilerine Nisan ayının sonuna kadar yapılacağına söz verdi. Bakan, “Bu yardım tütüne alternatif olan faaliyetler için yapılıyor. Ovalarda yaşayan birçok çiftçi, lavanta, melisa ve başka bitki üretimine geçti. Saçmalık şu ki, çoktandır tütün üretimi yapmayan eski tütün üreticilerine hala devlet desteği veriliyor” diye ifade etti.

Prof. Dr. Bozukov, Tütün Danışma Konseyi toplantısı yapılacağını ve tütün üreticilerine söz verileceğini bildirdi. Bunun nedeninin kısa süre önce yapılan konsey toplantısında kabul edilen uzlaşmalardan üreticilerin memnun olmamaları olduğunu dile getirdi.

KRİB Şube Başkanı Fahri İdriz, selamlama konuşmasında, “Sadece bir Bakan’ın değil, aynı zamanda tarım alanında mükemmel bir profesyonel ve uzman bir şahsiyetin Kırcaali’yi ziyaret etmesi şansına sahibiz. AB ve ülkemizde tarıma yönelik yürütülen politikaları birinci ağızdan öğreneceğiz” diye kaydetti. İşadamı, Bakan’a dönerek, “İl çapında tarımın belkemiğini oluşturduğunuza ve görüşmenin çok faydalı olacağı kanısındayım” dedi.

Meatsa Otel Kompleksi’nde düğün salonunda düzenlenen çalışma toplantısı çok büyük ilgi gördü.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1244


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign