Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
09 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Sofya’da “Din Özgürlüğü ve Ayrımcılıkla Mücadele” semineri yapıldı

Sofya’da “Din Özgürlüğü ve Ayrımcılıkla Mücadele” semineri yapıldı

17 Mart 2017

14 Mart 2017 Salı günü Sofya’da “Din Özgürlüğünün Korunması ve Din ve İnanç Temelinde Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele” konulu seminerin açılışı yapıldı. Seminer, Bulgaristan Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sofya Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlendi. Sofya’daki Balkan Oteli’nde düzenlenen seminer üç gün sürdü.

Seminerin açılışını yapan ABD Sofya Büyükelçisi Eric Rubin, “Bulgaristan’ın geleceğinde çok etnikli, çok dinli bir toplum var” dedi. Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu Başkanı Ana Cumalieva, yaptığı selamlama konuşmasında son yıllarda dini değerlerin, inançların ve kanaatlerin yeniden canlanması eğilimi olduğunu belirtti.

Katılımcılar arasında ABD Adalet ve İç Güvenlik Bakanlıklarının, Bulgaristan’da çeşitli dini toplulukların temsilcileri, insan hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşu üyeleri, devlet kuruluşu ve kurumu temsilcileri, üniversite hocaları hazır bulundu.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nü temsilen seminere Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün katıldı. Seminerde konuşan Sayın Mümün, ülkede bulunan Müslüman toplumunun karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi verdi. Nefrete dayalı suçlarla ilgili olarak hala hiç kimsenin mahkum edilmediği 2011 yılında başkent Sofya’daki Banyabaşı Camii’ne yapılan saldırıyı örnek verdi.

Gruplara ayrılan katılımcılar, raporlar, sunumlar ve pratik çalışmalar şeklinde din özgürlüğü, din temelinde ayrımcılığa karşı korunma ve nefrete dayalı suçların ve onların niteliğinin ölçülmesine ilişkin Bulgaristan ve ABD’nin mevzuatlarıyla ilgili konuları ele aldı.

Seminerin son gününde iyi bir yönetim ve farklı dini ve etnik grupların temsilcileri arasında anlaşma sağlanmasına ilişkin örnekler belirlendi.

Grandmufti.bg haber sitesine konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Bürosu’nun temsilcisi Stacey Bernard Davis, ABD’nin yürüttüğü politikanın gerek daha büyük, gerekse daha küçük dini topluluklar ve dini inançların teşvik edilmesi ve desteklenmesine yönelik olduğunu belirtti. Davis, “Amerika’daki dini topluluklar arasındaki işbirliğin uzun yıllık tarihi var. Küçük veya büyük her biri eşit durumdadır” dedi.

Bulgaristan ve ABD’de dini tahammülsüzlük tavırlarının ne boyutta olduğu sorusu üzerine Davis, ABD’ye bakış Bulgaristan’da dini tahammülsüzlük boyutunun oldukça büyük olduğunu söyleyerek, “Mesela, seminerde Bulgaristan’da antisemit olaylara ilişkin raporu dinlediğimde şok oldum” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


müslüman 2017-03-19 02:29:09
Bulgaristan'da dinsiz bi gençlik yetişmekte acilen devlet komünist zihniyetini bırakarak okullarda din derslerine izin vermeli.
Yüükler dinini öğrenmekle için hala okullarda din dersi verilmiyor.
Hıristiyan, Müslüman fark etmiyor din dersi almaları şart.
murat 2017-03-21 08:58:11
işin içinde amerika varsa çok iyi düşünmek gerek. onların amacı islamın gerçek anlamıyla yaşanmasını önlemektir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS