Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Hastanelere 437 ileri teknoloji odaklı tıbbi cihaz sağlanacak

Hastanelere 437 ileri teknoloji odaklı tıbbi cihaz sağlanacak

17 Mart 2017

BG 07 Halk Sağlığına İlişkin Girişimler Programı kapsamında sağlanan 15 782 353 avroluk hibe desteği ile Bulgaristan’da sağlık sektörünün iyileştirilmesine yönelik 29 proje finanse edildi. Projelerin süresi 30 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. Projeler, 2014-2021 dönemine ilişkin Avrupa Ekonomik Alanı Mali Yardım Mekanizması ve Norveç Mali Mekanizması çerçevesinde finanse ediliyor.

Bugün Sofya’da düzenlenen konferansta BG 07 Halk Sağlığına İlişkin Girişimler Programı’nda kaydedilen ilerlemeler hakkında bilgi verildi.

Forumun açılışını yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Lübomir Gaydov, “Bu vesileyle Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’a programı desteklemelerinden dolayı teşekkür etmek isterim. Şüphesiz, onların mali desteği ülkemizde sağlık alanında gözle görülebilir sonuçlar elde edilmesine katkı sağlıyor” diye kaydetti.

Gaydov, projelerden biri olarak Sağlık Bakanlığı’nın ülkede 34 tedavi kurumunda sunulan hizmetlerin iyileştirileceği neonatoloji ve prenatal tanı konulmasına ilişkin 437 ileri teknoloji odaklı tıbbi cihaz satın alınan projeyi örnek verdi. Tıbbi cihazlar tedarik süreci bitmek üzeredir.

Program kapsamında proje gerçekleştiren kurum ve kuruluşlar arasında Ulusal Enfeksiyöz ve Paraziter Hastalıklar Merkezi, belediyeler, Filibe Sveti Georgi Hastanesi, 2. Şeynovo Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, 1.Sveta Sofya Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Bulgaristan Aile Planlaması ve Cinsel Sağlık Derneği ve başka örgütler bulunuyor.

Ulusal Enfeksiyöz ve Paraziter Hastalıklar Merkezi’nin projesi kapsamında diyabet hastaları ve başka seyrek hastalıklar görülen hastaların kayıt kütüğü oluşturuluyor.

Hasta odalarının yenilenmesi ve hastanelerde ve hastanelerin dışında görevli personelin mesleki yeterliliğinin yükseltilmesi ile bir sürü psikiyatri hizmet sunan kurumlarda kalan hastalara yönelik hizmetler iyileştirildi.

Aile hekimleri, psikoloji uzmanları ve sosyal hizmet uzmanlarına depresyon ve intihar eğilimleri olan hastaların ayırt edilebilmesi, tedavi edilmesi ve baş edilmesine yönelik eğitim verildi.

Aile planlaması ve 10-19 yaş arası çocuklar ve ergenlerde üreme sağlığının önlenmesine yönelik merkezler kuruldu.

BG 07 Halk Sağlığına İlişkin Girişimler Programı’nın operatörü Sağlık Bakanlığı, Bulgaristan’ın programa sağladığı ulusal katkı payı ise 2 367 353 avrodur.

Programın amacı halk sağlığının iyileştirilmesi ve üreme ve ruh sağlığına odaklanılarak sağlık eşitsizliklerinin azaltılması, çocuk sağlığının, Sağlık Bakanlığı sisteminde yönetimin iyileştirilmesi ve Roman vatandaşların karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelinmesidir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1275


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign