Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
İşveren örgütleri, Cumhurbaşkanı Radev’e önceliklerini tanıttı

İşveren örgütleri, Cumhurbaşkanı Radev’e önceliklerini tanıttı

20 Mart 2017

Cumhurbaşkanlık konutunda yapılan çalışma toplantısında Bulgaristan İşverenler Örgütleri Derneği (AOBR) temsilcileri Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e derneğin önceliklerini tanıttılar.

Toplantı, 18 Mart Cumartesi günü ulusal düzeyde temsil edilen Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB), Bulgaristan Sanayi Derneği (SKB), Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası (BTPP) ve Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) olarak dört işveren örgütün temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

AİKB ve 2017 Yılı AOBR Dönem Başkanı Vasil Velev, çözüm bekleyen öncelikli sorunun ekonomide yaşanan işgücü yetersizliği olduğunu belirtti. Bu bağlamda AOBR, mesleki ve yüksek eğitim sisteminde derin ve hızlı reformlar yapılmasını ısrar etti. Nitelikli eleman sorununun çözümüne ilişkin başka bir önlemin de devletin Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden, özellikle Bulgar diasporasına sahip ülkelerden işçi getirilmesini kolaylaştırması ve desteklemesi olduğunu kaydetti. Velev, iş dünyasının ülkemizin Bulgaristan’ın ekonomik çıkarlarına yönelik daha pragmatik ve hesaplı bir dış politika yürütmesi beklentisi olduğunu ifade etti. Toplantıda gerekliliklerin yerine getirilmemesinden dolayı ülkenin elektrik üretim kapasitesinin üçte birinin kapatılması tehdidi olduğu, Rusya Federasyonu ve AB’nin birbirine uyguladığı yaptırımların getirdiği zararlar ve Kanada ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Kapsamlı Ekonomi ve Ticaret Anlaşması’nın (CETA) yararları belirtildi.

BSK Başkanı Saşo Donçev, kabul edilen kanunların sorunlara çözüm getireceği yerine daha çok vatandaşların ve iş adamların haklarını saldırıya uğrattığı görüşünü savundu. Donçev, ortak görevin Bulgaristan’ın eşitlik ilkesi ve yeteneklerin geliştirilmesinin engellenmediği koşullarda yaşamak için daha iyi bir yere dönüştürme olduğunu belirtti.

BTPP Başkanı Tsvetan Simeonov, işveren örgütlerinin önemli önceliğinin AB’nde gerekli minimum düzeyde olması gereken kontrolsüz düzenleyici rejimlerin uygulaması sorununu çözümleyecek elektronik yönetimin uygulamaya girmesinin hızlandırılması olduğunu kaydetti. Simeonov’un tanıttığı başka bir önceliğin Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’na hazırlıklar ve 2018 yılında dönem başkanlığının gerçekleştirmesi olduğu anlaşıldı.

KRİB İcra Müdürü Evgeniy İvanov, işveren örgütlerinin devletin, Bulgaristan Enerji Stratejisi’nin güncellenmemesinden önce büyük enerji projelerini başlatmaması, garanti vermemesi ve fiyat farklarını ödemeyi üstlenmemesini ısrar ettiklerini vurguladı. İvanov, şimdiye kadar tüm siyasi güçlerin enerjiye yönelik piyasa dışı yaklaşımlar uyguladığını ve bunun iş dünyasını engellediğini belirtti. İş dünyasının nihai üretimin maliyetinin oluşturulmasında önemli bir unsur olan ülkede elektrik enerjisinin yüksek fiyatından dolayı endişe duyduğu belli oldu.

Cumhurbaşkanı, eğitim sistemi ve iş dünyası arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesine ve bu bağlamda ekonomi için nitelikli eleman sağlanmasına yönelik gerekli reformların yapılmasını desteklemeye hazır olduğunu kaydetti. Eşlik eden iş adamları heyetlerinin belirlenmesinde ortaklık yapılması dahi firmalara destek verecek bir dış politika yürütülmesinden yana olduğunu dile getirdi. Toplantıda Yuncker Planı olarak bilinen AB’nin ekonomik programının sunduğu imkanlar üzerine de konuşuldu.

İşveren örgütleri, ele alınan konuların analiz edilmesi ve olası çözümler üretilmesini desteklemek için uzman potansiyeli sağlamaya tamamen hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS