Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ocak 2020
HABERLER » Dünya
İlhan AHMET, “Yanıkköy - Makas sınır kapısında turist otobüsleri engeli devam edecek mi?”

İlhan AHMET, “Yanıkköy - Makas sınır kapısında turist otobüsleri engeli devam edecek mi?”

23 Mart 2017

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısından turist otobüsü geçişiyle ilgili talebi bir kez daha meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili İlhan AHMET, Trakya halkının yıllardır talebi olan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje kapsamında 2013 yılında açılan sınır kapısının önemine vurgu yaparak, “Kuzey Yunanistan’ın Balkan ülkelerine bağlanmasına katkı sağlaması ve geçişleri arttırarak ulaşımdaki ulusal gelişim stratejisini güçlendirmesi açısından Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısı son derece önemlidir. Bugüne kadar 4,5 milyon kişinin giriş - çıkış yaptığı söz konusu sınır kapısında gelecek yıllarda bu rakamın daha da artması beklenmektedir. Bu hareketlilik, özellikle de Trakya bölgesi ve halkı için önem taşımaktadır” diye belirtti.

“Herhangi bir açıklama yapılmaksızın turist otobüsleri engeli devam ediyor”

Hareketliliği arttırmaya ciddi katkı sağlayacağı düşüncesiyle, söz konusu sınır kapısının turist otobüslerinin geçişlerine açılması yönündeki taleple ilgili hala herhangi bir düzenlemeye gidilmediğini belirten İlhan AHMET, “Yılda 3 milyon özel aracın geçtiği Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısından, herhangi bir açıklama yapılmaksızın ve sebep belirtmeksizin hala otobüs ile 3,5 ton üzeri yük taşıma kapasitesi olan araçların geçişine izin verilmemektedir” dedi.

“Yanıkköy - Makas sınır kapısından turist otobüslerinin geçiş iznine engel durumlar mı var?”

Dış İşleri ile Altyapı, Ulaşım ve Ağları bakanlarına hitaben yatırdığı soru önergesinde Milletvekili İlhan AHMET, “Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısından turist otobüslerinin geçiş iznini engelleyecek durumlar mı var? Var ise bunlar nelerdir?” diye sordu.

Konuyla ilgili 27.02.2016 tarihinde yatırdığı soru önergesini de hatırlatan milletvekili, her iki ülkenin turizm, ekonomi ve sosyal ilişkilerine katkı sağlanması hedeflenen söz konusu sınır kapısıyla ilgili talep edilen düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

“İlgili bakanlar, turist otobüslerinin geçiş izni için bir tarih belirleyecek mi?”

İlgili bakanlara, “Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısından turist otobüslerinin geçiş yasağının kaldırılmasıyla ilgili olarak bir plan var mı?” diye de soran milletvekili, özellikle yaz turizm sezonu yaklaşırken, konuyla ilgili kamuoyuna duyurulabilecek bir tarih olup olmadığının da cevabını istedi.

“Bulgar polisinin tutumu gümrük işlemlerinde aksamaya ve uzamaya sebep oluyor”

Ayrıca, Yanıkköy (Nimfea) - Makas (Makaza) sınır kapısında gümrük işlemlerindeki sıkıntıları da dile getiren İlhan AHMET, “Bulgar gümrük memurları ve polisler tarafından, yolcular sebepsizce geciktirilmekte, Yunan yolculara kimlik kontrolünün yanısıra, ehliyet ve ruhsat kontrolü de yapılmaktadır. Ki normalde bu, trafik polisinin yapacağı bir kontroldür ve sınır kapısında yapılmamaktadır. Yunanistan da bu kontrolün söz konusu sınır kapısında yapılmamasını talep etmelidir” dedi.

Kaynak: İbrahim BALTALI / Rodop Rüzgarı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS