Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2017
HABERLER » Balkanlar
26.03.2017 tarihi, Bulgaristan Demokrasi tarihi açısından pek de övünülecek bir gün olmadı

26.03.2017 tarihi, Bulgaristan Demokrasi tarihi açısından pek de övünülecek bir gün olmadı

27 Mart 2017

Cumartesi - Pazar kapalı olan idare mahkemelerine başvurulamasın diye seçimlerden hemen önce Cuma öğleden sonra alınan şok bir kararla AB dışındaki seçmenlerine (yani gerçekte Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına) Kiril alfabesiyle basılmış bir dilekçeyi sandık başkanı huzurunda elle doldurma zorunluluğu getirilmesi seçimlere gölge düşürdü.

İyi niyetli olmadıkları çok net şekilde görülen sandık görevlilerinin bu kararı bahane ederek oy kullanma sürecini KASITLI OLARAK YAVAŞLATMALARI ve engeller çıkarmaları sonucunda Türkiye’de bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarından oylarını kullanmak üzere sandık başına gelenlerin çok büyük çoğunluğu oylarını kullanamadan evlerine dönmek zorunda kaldılar.

Örnekler:
-07.30’da oyunu kullanmak üzere sanığa giden bir seçmen öğlen saat 12.50’de oyunu kullanabildi.

-Seçim Kurulunun aldığı son dakika kararına dayanarak seçimi yavaşlatan sandık görevlilerinin tutumu nedeniyle tek bir kişinin oy kullanmasının 27 dakika sürdüğü durumlar oldu ve bu esnada seçim odasına başka seçmen alınmadı.

-Sandık görevlileri anlamsız bahanelerle, sırada bekleyen seçmenlere görev alanları dışına taşan konularda uyarılarda bulundular, seçmenleri azarladılar.

-Bazı sandık görevlileri seçmenlere çok kaba davrandılar. Adeta Bulgaristan’daki Totaliter Rejim Dönemindeki Baskıcı Devlet görevlilerinin üslubuyla seçmene yaklaştılar.

- Saatlerce oy kullanma sırası bekleyen seçmenlerden bayılanlar oldu, acil sağlık müdahalesi yapılanlar oldu.

-Bazıları hem TC hem de BG vatandaşı olan bazı sandık görevlileri Bulgaristan’da Kurulu eski bir partinin militanı gibi davrandılar.

- Helsinki Komitesi adına seçimleri izlemek isteyen gönüllü kişilerin bu isteklerine engel çıkarıldı.

-Bazı sandık başkanları her 15 dakikada bir tuvalet ihtiyacını bahane ederek tuvalete gittiler. Kendileri seçim odasında olmadıkları süre içerinde seçmenlerin diğer sandık görevlileri nezaretinde oy kullanmasına da izin vermediler.

-Tarafsız olması gereken ve bazıları BG diplomatik temsilciliğinde görevli sandık başkanlarının BG’den bir partiden telefonla sürekli talimat aldıkları müşahade edildi

-Tarafsız olması gereken sandık başkanlarının BG’den bir partinin adına söylem ve eylemlerde bulundukları gözlendi

-Saat 20.00’de sandık başında oy kullanmak için bekleyen kişiler olmasına rağmen seçmenlere oy kullandırılmayan sandıklar oldu.

Oy kullanmak üzere sandık başına giden ancak çıkarılan fiziki ve fiili engeller yüzünden oy kullanamayan her Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşının öncelikle BG’de ve ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde tazminat davası açma hakkı vardır.


Bulgaristan Cumhuriyeti Adli makamlarının, Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarının OY KULLANMALARI FİİLEN İMKÂNSIZ HALE GETİREN seçmenlere kötü ve rencide edici davranışlarda bulunan sandık görevlilerini soruşturacağına ve bu konuda gereken hukuki süreci başlatacağına inanıyoruz. Bulgaristan Demokrasisinin ve Devlet Kurumlarının, mağdur edilen vatandaşlarının haklarını korumasını ve bu mağduriyeti ortadan kaldıracak olan tedbirleri almasını bekliyoruz.

Totaliter rejim döneminde maruz bırakıldıkları acılara ve zorunlu göçlere rağmen Bulgaristan Cumhuriyeti’ne olan sevgilerini ve Bulgaristan Demokrasisine olan inançlarını ısrarla sürdüren bu insanlar, iyi muameleyi ve eşit davranışları hak ediyor.

Çıkarılan tüm engellemelere rağmen oyunu kullanmak için 7-8 saat ayakta durmayı göze alarak sabırla bekleyen, sükunet içerisinde ve kurallara saygılı biçimde demokratik görevini yerine getiren Türkiye’de yaşamakta olan Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşları çok büyük bir övgüyü ve teşekkürü hak etmektedirler.

Bursa BAL-GÖÇ Genel Sekreterliği Adına kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 9215


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


firuzan bıçkın 2017-03-27 12:21:37
BURSADA SAYAMIYCAM KADAR ÇOK GÖÇMEN DERNEĞİ VAR BAL-GÖÇ DAHİL HİÇ BİR DERNEK BAŞKANI VEYA YÖNETİCİ GELİPTE AZARLANAN AŞAĞILANAN HAKARET EDİLEN HEMŞERİLERİNE DESTEK YARDIMCI OLMAK GEREKMEZMİ HEY DERNEK BAŞKANLARI YÖNETİCİLERİ ELİN GAVURU GELMİŞ BENİM MEMLEKETİMDE BURADA TÜRKÇE KONUŞAMASSIN NASIL DER BU KADARMI ACİZSİNİZ.ELİN GAVURU BULGARİSTANDAN GELMİŞ CEP TEL.GÖRÜNTÜ ÇEKİP BULGARİSTANA BİLGİ GÖNDERİYOR VE ORDAN GELEN TALİMATLA SEÇİMLERİ YAVAŞLATIYOR ÜZÜCÜ TARAFIDA BU ŞAHIS RESMİ GÖREVLİ DEĞİL OKULUN DIŞINDAN İŞİNİ HALLEDİYOR.ÇOK AMA ÇOK ÜZÜCÜ OLAYLAR YAZIK RAHMETLİ MÜMİN AGANIN KEMİKLERİ SIZ
Erdinç Kahraman 2017-03-27 16:51:45
http://www.balgoc.org.tr/2017/03/2603_secim/aciklama07.html

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign