Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi heyeti, Makedonya’yı ziyaret etti

Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi heyeti, Makedonya’yı ziyaret etti

11 Nisan 2017

5, 6 ve 7 Nisan 2017 tarihlerinde Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi (NSROB) heyeti Makedonya’ya üç günlük ziyarette bulundu. Üsküp ve Ohri şehirlerini ziyareti kapsamında Bulgaristan’daki dini cemaatlerin temsilcileri oradaki Protestan, Katolik ve Müslüman topluluklarının temsilcileriyle görüştüler. Heyet, Üsküp’te Protestan topluluğunun temsilcileriyle görüştü ve Boris Traykovski Dinler Arası ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi’ni ziyaret etti. Ohri şehrinde ise heyetin Ohri Müftüsü Samet Aydari ile görüşme ve Ohri Piskoposluğu ’nu ziyaret etme imkanı oldu.

Ziyaretin amacı Bulgaristan ve Makedonya’da farklı dinlerin temsilcilerinin birbirlerini tanıması, ülkede farklı dini cemaatlerin bir arada yaşaması ve işbirliği yapmasına ilişkin NSROB’un deneyiminin paylaşılması ve iki Balkan ülkesi arasında dinler arası diyalog alanında deneyim değişiminde bulunulmasıydı.

NSROB heyeti ile görüşmesi sırasında Ohri Müftüsü Samet Aydari, NSROB heyeti üyeleri arasındaki anlayış ve işbirliği atmosferinden dolayı pozitif izlenimler edindiğini ifade etti. Bulgaristan’a komşu olan Makedonya’da şimdiye kadar NSROB’a benzer bir konsey oluşturulmuş değil.

Makedonya ziyareti sırasında Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, NSROB Yönetim Kurulu Üyesi olan Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün tarafından temsil edildi. Başmüftü Yardımcısı’na Makedonya ziyaretinde Veliko Tırnovo Bölge Müftüsü Süleyman Masurev eşlik etti.

NSROB, 2008 yılında Başbakanlık Dinler Müdürlüğü’nün inisyatifi sonucunda kuruldu. Konseyde Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’nden başka Bulgar Ortodoks Kilisesi, Katolik Eksarhlığı, Ermeni Apostolik Kilisesi, Merkez Yahudi Konseyi ve Birleşik Evanjelik Kiliselerinin temsilcileri yer alıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1104


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign