Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
İş dünyası kıdem tazminatı ödeneğinin kaldırılmasını talep etti

İş dünyası kıdem tazminatı ödeneğinin kaldırılmasını talep etti

13 Nisan 2017

Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB), Ekonomi Bakanı’na iş dünyası açısından önemli konularda teklifler yaptı. Bu teklifler Ulusal Ekonomi Konseyi’nin bugünkü oturumuyla ilgili yapıldı.

AİKB Başkanı Vasil Velev, Bakanlar Kurulu’nun 17 Ocak 2017 tarihinde kabul ettiği bir kararname ile ödenen kıdem tazminatı ödeneğinin iptal edilmesine ilişkin karar taslağı önerdi.

Taslağın “Gerekçe” bölümünde işçi maaşının yeniden yapılandırılmasıyla ve kıdem tazminatı ödeneğinin kaldırılmasıyla devlet memurları arasında ayrımcılığa neden olan farklılığın üstesinden gelineceği belirtildi.

AİKB’in karar taslağında dernek üyesi kurum ve kuruluşların iş sözleşmesi kapsamında çalışan işçi ve memurların ücretlerine aynı işi yaptıkları halde farklı hizmet sürelerinden dolayı haksız olarak farklılık getiren böyle bir kararı 2 yılı aşkın uyguladıkları belirtildi.

İş dünyasının temsilcileri, işçi ücretinin yeniden yapılandırılması ve iş sözleşmesinin yeniden düzenlenmesine dair önerinin kabul edilmesiyle daha uzun hizmet süresi olan kişilere avantaj sağlayan ve daha kısa hizmet süresi olan kişilere karşı ayrımcı tutuma neden olan bu yönetmeliğin kaldırılacağını düşünüyor.

Vasil Velev’in ifadelerine göre böyle bir karar alındığı takdirde çalışanların hakları kısıtlanmayacak ve onların aldıkları ücretlerin miktarlarında azaltma olamayacak.

Bununla birlikte bu öneriler kabul edildiğinde Avrupa ülkelerinde benzeri olmayan bir algoritmanın kaldırılmasından başka ekonomik açıdan haksız olan şu anki yüksek işgücü maliyetlerinden dolayı işe alınması engellenen işçi ve memurların işgücü piyasasına geri dönmesine imkan sunacağı ileri sürüldü. Karar taslağında yapılacak değişikliklerin ne dolaylı, ne de dolaysız bir şekilde devlet bütçesini etkilemeyeceği vurgulandı.

Başka bir öneri Ulusal Ekonomi Konseyi toplantısında Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı’nın hazırladığı Bulgaristan’da emek göçü karşısındaki problemlere ilişkin raporun dinlenmesidir. İş dünyasının devletin üçüncü ülkelerden kalifiye ve ülkede eksik olan elemanların getirilmesinin kolaylaştırılmasına yönelik ne gibi adımlar atacağını öğrenmek istediği anlaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1341


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign