Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6518 Lv.
GBP GBP 2.1753 Lv.
TRL TRL 0.4253 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
Doç. Dr. İbrahim Yalımov’un yeni kitabı tanıtıldı

Doç. Dr. İbrahim Yalımov’un yeni kitabı tanıtıldı

19 Nisan 2017

13 Nisan 2017 Perşembe günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü ve Sofya Kültürel Etkileşim Derneği tarafından Doç. Dr. İbrahim Yalımov’un Bulgarca yazdığı “Bulgaristan Müslümanlarının Toplumsal ve Dini Düşüncesinde Yeni Eğilimler” isimli yeni kitabının tanıtımı düzenlendi.

Kitabın müellifi kitabın önsözünde yaptığı araştırmanın temel amacının Bulgaristan’da etnik ve dini azınlık toplumlarının toplumsal ve dini düşüncesinde ve yaklaşımlarında değişikliklerin aydınlatılması, bu toplumların ayrı ayrı sınıflarının kendilerini nasıl tanımladığı ve kendi sınıfının ve toplumunun durumunu nasıl değerlendirdiği sorusunun açığa kavuşması olduğunu belirtiyor.

Kitap tanıtım etkinliğinde Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcıları Birali Birali ve Ahmet Hasanov, kitabın eleştirmeni Doç. Dr. Mihail İvanov, tarihçi ve yazar İsmail Cambazov, yazar İsmail Çauşev ve daha birçok entelektüel ve üniversiteliler hazır bulundular.

Ele alınan konulardan biri radikalizmdi. Anket sonuçlarına göre ülkedeki Müslümanlar radikal akımlara karşı tamamen korunmuş değil. Çünkü radikalizm, çok sınırlı ölçüde de olsa, marjinal ve eğitimsiz halk katmanlarını etkilemektedir.

Kitabın müellifi ve tanıtımına katılanlar, her ne kadar küçük bir ölçüde de olsa, bunun gerçek bir şey olmasından dolayı kaygı verici olduğu görüşünde birleştiler.

Doç. Dr. Yalımov, “Azınlıklara mensup kişilerin ruh halinin bir özelliği bulundukları ortama uymalarıdır. Ben objektif olmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer eğitim modeli değişmezse, diyalogdan bahsetmemiz mümkün değil” diye vurguladı.

Özlem TEFİKOVA

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1878


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ДC 2017-04-21 01:28:01
Bulgarlaştırma döneminde 'Ne mutlu Bulgarım' diyen, soydaşa eski Bulgar kökenlerinize dönün diyen ve artık 27 yıl geçmesine rağmen BULGAR MÜSLÜMANLARI ifadesini kullanmaktan hiç bir türlü vaz geçemeyen hain İBRAHİM YALIMOV!
fes 2017-04-26 19:04:05
Türk kimliğinden vazgeçip bulgar kimliğini benimsemek attan inip eşeğe binmek gibi bir şeydir. Türk milleti imparatorluklar kurmuş, müthiş dili kültürü olan bir millettir; öyle yapay yaratılmış milletçiklere benzemez. Zaten Bulgaristan da bitmiş vaziyettedir, en yetenekli evlatlarını batıya kaptırmıştır. Batıya gidenler bir daha Bulgaristan'a geri gelmezler. Önümüzdeki süreçte ortodoks hristiyanlık yaşatılamayacak, bulgar dili de yazı dili olmaktan çıkacak. Böyle bir kimliği benimsemek attan inip eşeğe binmektir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign