Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
İş dünyası: Asgari işçi ücretini devlet belirlememeli

İş dünyası: Asgari işçi ücretini devlet belirlememeli

16 Mayıs 2017

Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği, asgari işçi ücreti tutarının devlet tarafından değil de iş dünyası ve sendikal örgütler arasında müzakereler neticesinde belirlenmesini önerdi.

NOVA TV’ye konuşan derneğin temsilcisi Doç. Dr. Todor Pençev, “Asgari işçi ücretinin tutarı şimdiye kadar uygunsuz, bilimsel olmayan ve ekonomik olarak zararlı bir biçimde belirlendi” diye kaydetti.

Pençev, “İşverenler, işçi ücretinin ne azaltılmasını, ne de yükseltilmesini istemiyorlar, onlar tutarının idari yoldan değil de reel ekonomi bazında belirlenmesini istiyorlar. Asgari işçi ücreti olmamasını değil, sektörlere göre belirlenen uzun bir asgari ücret listesi oluşturulmasını istiyorlar” diye özetledi.

Fakat sendikalar, asgari işçi ücretini belirleme mekanizmasında temel değişiklik yapılmasına razı değil. Podkrepa Emek Konfederasyonu Başkanı’nın ifadelerine göre iş dünyası yeni Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov’u korkutmak istiyor.

Manolov, “Bulgaristan’da yaklaşık 1 milyon vatandaş asgari işçi ücretle çalışıyor. Bu bir tür korunma mekanizmasıdır ki, işgücünün varlığını ve üretilmesini sağlıyor. Asgari işçi ücreti iş piyasasını etkilemeye yönelik tek siyasi araçtır. Her bir devlette ücret düzeyi siyasi kararla belirlenir” diye belirtti.

Manolov, bundan 2 yıl önce Almanya’da asgari işçi ücretinin işverenler ve sendikalar arasından serbest bir şekilde müzakere edildiğini, ancak ücret düzeyine ilişkin sön sözü devletin söylediğini anımsattı.

Pençev, Almanya devletinin ancak asgari saat ücreti konusunda söz sahibi olduğunu, toplu iş sözleşmelerin ise kanunla belirlenen asgari ücretten önce geldiğini izah etti.

Manolov, “Podkrepa Emek Konfederasyonu, asgari işçi ücretinin asgari sigorta eşiği bazında sektörlere göre belirlenmesini önerdi. Asgari işçi ücreti tutarının belirlenmesi yoksulluk sınırına bağlı olmalıdır. Şimdiki asgari işçi ücreti ile çoğu insan bu yoksulluk sınırı altında yaşıyor” diye anımsattı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1171


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2017-05-16 20:31:06
Orasının zengini de uyanmış, paranın nereden kazanıldığını görmüş. Asgari ücreti biz belirleyelim demek işçiye daha az para verelim demektir. Sermaye birikimi işçinin derisini yüzerek olur, işverenin biriken kapitalı daha modern makine alımına yatırıp yatırmayacağı başka konudur. Bir çok iş adamı işçinin sırtından kazanılan parayı lüks eşyaya, malikaneye ve pahalı arabalara yatırıyor, bu da sermayenin ruhuna ters bir davranıştır. Diğer taraftan düşük ücretle çalışan işçi geçinemez ve sorunlar başlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign