Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6691 Lv.
GBP GBP 2.2101 Lv.
TRL TRL 0.4223 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Kasım 2017
HABERLER » Bulgaristan
FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu’ndan Bulgaristan'daki Türk Toplumuna Ziyaret

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu’ndan Bulgaristan'daki Türk Toplumuna Ziyaret

17 Mayıs 2017

Kırcaali Türk Kültür Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) daveti üzerine Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, 5 ile 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bulgaristan'a bir çalışma ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 1,5 milyon Türkün yaşadığı Bulgaristan'a yapılan çalışma ziyaretleri esnasında Habip Oğlu’na, FUEN Türk Azınlıkları / Toplulukları Çalışma Grubu Dairesinden K. Engin Soyyılmaz eşlik etti.

Bulgaristan'da yaşayan Türk toplumu ile buluşmak ve sorunlarını öğrenmek amacıyla düzenlenen tüm çalışma ziyareti sırasında, TÜRKSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Müzekki Ahmet ve Kasım 2016'da Berlin'de düzenlenen 3. yıllık FUEN TAG toplantısına konuk olarak katılan TÜRKSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Sayın Seyhan Mehmet delegasyona eşlik etti ve ev sahipliği yaptı.

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, Filibe ve Kırcaali'deki Türk topluluk temsilcileriyle bir araya geldi

Habip Oğlu, 5 Mayıs Cuma günü T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'yi makamında ziyaret etti, Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli ve Filibe Müslümanlar Vakıflar Konseyi Başkanı Ahmet Pehlivan ile de görüştü. Toplantılarda Habip Oğlu, Yunanistan'daki Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden Avrupa'daki Batı Trakya Türkleri Federasyonu'nun (ABTTF) çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ayrıca, başkan yardımcılığını üstlendiği FUEN'i tanıttı ve Avrupa'daki ulusal azınlıkların korunması için son derece önemli olan "Azınlıklar Güvenliği İnisiyatifi" adlı Avrupa vatandaşlarının girişimi hakkında bilgi verdi. Toplantılar sırasında Habip Oğlu, FUEN çatısı altındaki Türk Azınlıklar / Topluluklar Çalışma Grubu'nun kurulduğunu açıkladı ve çalışma grubunun üyesi olan Türk azınlıkları ve toplulukları tanıttı. Toplantı sonrasında heyet, Filibe kent merkezini ve tarihi Cuma Cami’i ziyaret etti.

Heyet, 6 Mayıs Cumartesi günü Kırcaali'de bir şehir turu düzenledi ve buradaki tarihî Medreseyi ziyaret etti. Daha sonra heyet, Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerden biri olan Cebel'i ziyaret ederek Güney Bulgaristan'daki en modern makine fabrikasının sahibi Kaşif Kaşif ile bir araya geldi ve kendilerinin rehberliğinde, çalışanlarının çoğunun Türk olan fabrikada bir tur gerçekleştirdi. Bu ziyareti sonrasında heyet Bulgaristan'da Kirkovo Belediyesi'ne bağlı Nalbantlar köyünde bulunan ve Bulgaristan topraklarında kurulan ilk cami olarak bilinen Yedikızlar Camii'ni ziyaret etti ve Hıdırellez vesilesiyle düzenlenen geleneksel Mevlid-i Şerif'e katıldı. Heyet burada DOST Partisi Lideri Lütfi Mestan ile de görüştü. Bundan sonra heyet, Türk nüfusunun yoğun olarak bulunduğu başka bir Türk kasabası olan Momçilgrad'ı ziyaret etti.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet ile Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Güney Bulgaristan Türk Öğretmenler Birliği Temsilcisi Zekiye Hasan’ın katıldığı ve Kırcaali'de bu üç derneği çatısı altında toplayan binada gerçekleştirilen görüşmede Habip Oğlu FUEN'i tanıttı ve FUEN’nin, ulusal azınlıklarını tek bir şemsiye altında toplayan Avrupa'nın en büyük organizasyonu olduğunu belirtti. Habip Oğlu, FUEN'in çalışmaları hakkında bilgi verdi, Kırcaali'de faaliyet gösteren üç derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldı ve Bulgaristan'da yaşayan Türklerin mevcut sorunlarını dinledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1044


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign