Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali'de Sakaryalı araştırmacı-yazar Fahri Tuna'nın "Kırk Güzel İnsan” söyleşi ve imza günü yapıldı

Kırcaali'de Sakaryalı araştırmacı-yazar Fahri Tuna'nın "Kırk Güzel İnsan” söyleşi ve imza günü yapıldı

18 Mayıs 2017

Kırcaali’de Sakaryalı araştırmacı-yazar Fahri Tuna'nın "Kırk Güzel İnsan” adlı kitabı için söyleşi ve imza günü düzenlendi. Dün akşam Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Konferans salonunda yapılan etkinlikte Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Dernek Müdürü ve Kırcaali Haber Gazetesi sahibi Müzekki Ahmet, derneğin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü üyeleri ve yazarın Sakarya’dan gelen daha birçok dostu hazır bulundular.

Yazarı ve tüm konukları selamlayan Müzekki Ahmet, Türkiye’nin birçok yerinde ve bazı Avrupa ülkelerinde "Kırk Güzel İnsan” kitabının tanıtımı yapılan Fahri Tuna’nın Kırcaali’deki söyleşisi ve imza gününe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kırcaali’ deki dostlarını özlediğini ifade eden Fahri Tuna, etkinliği düzenleyen dernek yöneticilerine teşekkür etti. Yazar, kitabı hakkında şöyle konuştu: “Ben Edirne Valisi’nin Balkan Danışmanı olarak görevde bulunduğum sırada Bulgaristan’a gelip gittiğimde bir gün Vesile Halil kardeşimle tanıştık. O bana dedi ki, “Benim bir babaannem var, adı Remziye, kendisi hacı, bir ömür boyu Kuran ve Türkçe öğretmiş bir insan”. Gittim, kendisini gördüm, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) iline bağlı Tervel’in (Kurtpınar) Turpçular (Orlyak) köyünde yaşayan nur yüzlü bir teyze. Çilekeş, vefakar, esmer bir Yörük kadını. Daha sonra başta Vali Bey olmak üzere bir otobüs dolusu heyetle Edirne’den Tunahan Derneğinin açılışına geldiğimizde Remziye Teyze’ye de uğradık. Kadın heyecandan bütün gece uyumamış. Sıkıldı, o gün konuşmadı. Daha doğrusu gözleriyle birçok şey konuştu. “Çok şükür devletim ve milletim beni unutmamış. Emeklerim boşa gitmemiş” dedi. Biz oradan ayrılırken bize dedi ki, “Bizi buralarda unutmayın”. Bu kitap o yüzden yazıldı. Geçen sene rahmetli oldu, Allah rahmet eylesin! O rahmetli olunca ilk yazıyı yazdım. Sonra burada Müzekki Ahmet de var. Görünmeyen kahraman olarak buranın Malkoçoğlusu. Kitap Mardinli Şeyhmus Amca ile başlıyor ve aslen Bursalı olan Edirneli Kemal Kılıç ile bitiyor. Buradan insanlar var -Remziye Teyze, Kırcaali’den var, yarın gideceğimiz Üsküp’ten, Gostivar’dan, Prizren’den, Priştine’den, Gagauzyeri’nden var, Edirne, Erzurum, İzmir, Malatya’dan, birçok şehirden –daha Ankara, Kırıkkale, Adapazarı, Bursa’dan var. Çevremde tabii ki, yüzlerce güzel insan var. İşte bu insanların hemen hepsi dünyayı güzelleştiren insanlardır. Ama bir o kadarını da, belki de iki katını da yazamadım. Belki onlar da yazılır” .

Daha sonra ünlü yazar, kitapta yer alan bazı isimlerle ilgili komik olaylar da anlattı. Fahri Tuna, “Değerli dostlar, bizler güzellik medeniyetinin insanlarıyız. Güzelleştirin, çirkinleştirmeyin, kolaylaştırın, zorlaştırmayın medeniyetinin çocuklarıyız. Ben dedim ki, bu kadar siyasi çekişme, kavga, cinayet, soygun, gasp varken, bütün çirkinliklere, savaşlara, olumsuzluklara rağmen dünyada güzel insanlar var, güzellik ölmedi, insanlık ölmedi. Ben bunlardan size bir buket sunmaya çalıştım” diye özetledi.

Program yerli şairlerin şiir sunumuyla devam etti. Şiir dinletisinde birer şiirle Bayram Kuşku, Habibe Ahmedova, Şefika Refik, Hilmi Feyzullah, Nevin Sadıkova, Resmiye Mümün yer aldılar. Habibe Ahmedova şiirden başka Rodop dağları hakkında yazdığı bir denemesini de okudu, yazar Mustafa Bayramali ise Habibe Ahmedova ile birlikte katıldıkları Alanya’da uluslararası bir şiir şöleni ile ilgili anısını paylaştı. Şiir dinletisinden sonra ünlü ressam Kamber Kamber, Edirne’de üç yıl önce Balkan Ressamları Sempozyumuna katıldığı sırada Müslüman olmayan bir Sırp ressamın Selimiye Camii’de Cuma namazı kılmasına vesile olduğu olayı anlattı.

Fahri Tuna, etkinliğe katılan herkese “Kırk Güzel İnsan” kitabından başka “Sakarya’nın Eğitim Değerlerini Anma Projesi kapsamında Enis Alagöz anısına düzenlediği Edebi Portre ve Öğretmenime Mektup Yarışmasında ödül alan eserlere yer verilen “Aynadaki Farklı Yüzler” adlı kitabı da hediye etti.

Kökenleri Varna bölgesine dayanan “Ayandaki Farklı Yüzler” kitabının editörü Sakarya’da Türk Edebiyatı Öğretmeni İsmail Tekdal ve aslen Selanik’ten Sami Aydın kürsüye çıkarak, duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Gece Fahri Tuna’nın tebriklerini sunan katılımcılara imzalı kitabını hediye etmesiyle son buldu.

Kaynak: Remiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 1170


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign