Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Sofya’da “Dinler Arası İlişkiler: Teoriler, Uygulamalar ve Zorluklar” konulu konferans yapıldı

Sofya’da “Dinler Arası İlişkiler: Teoriler, Uygulamalar ve Zorluklar” konulu konferans yapıldı

19 Mayıs 2017

17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Bilim Araştırmaları Merkezinde “Dinler Arası İlişkiler: Teoriler, Uygulamalar ve Zorluklar” konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansa ev sahipliği ve sunuculuk yapan Dr. Arif Abdullah, hazır bulunan konuklara teşekkürlerini sundu. Selamlama konuşması yapan Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün, bu tür etkinliklerin önemini belirtti. Mümün, ancak birbirilerimizi tanıyarak diyalog kurabileceğimizi ve sorunsuz birlikte yaşayacağımızın altını çizdi.

Konferans, Prof. Dr. Jorjeta Nazırska ve Prof. Dr. Vladimir Gradev moderatörlüğünde iki panel şeklinde gerçekleşti.

Konferansın ilk panelinde Prof. Dr. Vladimir Gradev tarafından “Farklı Olma Sınavı: Dinler Arası Uyumluluk ve Uyumsuzluk” konulu bilimsel rapor sunuldu. Yrd. Doç. Dr. Mariya Polimirova, “19. Yüzyılın İlk Yarısında Smokov’da Dinsel Hoşgörünün Hakim Olmasında Mehmet Emin ve Mehmet Hüsrev’in Rolü” konulu sunum yaptı. Yrd. Doç. Dr. Svetla Şapkalova tarafından da “Dinler Arası Hoşgörü Eğitimi Modeli” konulu rapor sunuldu.

Konferans kapsamında konuşmacılar yararlı dinler arası diyaloga dair iyi uygulamalar hakkında bilgi verdiler.

Prof. Dr. Gradev, “Hiçbir şey diyalog kültürüne kendi görüşünü empoze etmeye, yeni bariyerler oluşturmaya ve mesafeleri korumaya yönelik şiddetli bir iradeden daha yabancı değildir. Bunun olmaması için serbest bir şekilde konuşulmalı ve soru sorulmalı ve asla diğerine: “Sus” denilmemelidir. Tanrı’nın hiçbir zaman insana: ”Sen Sus” demediğini hatırlayalım” diye kaydetti.

Konferansın ikinci panelinde Prof. Dr. Jorjeta Nazırska, “1910-40 Yılları Arasında Bulgaristan’da Dinsel Çeşitliliğin Devlet Tarafından Düzenlenmesine Yönelik Girişimler” konulu rapor sundu.

“Din Seçiminde İnsanın Rolü” konulu sunum yapan Dr. Kadir Muhammed, “Her ne kadar ilk bakışta dini hayatın özgürlüğü sınırlandırdığı gibi görünse de, dini hayatın insanın ahlakını güzelleştirdiğini ve manevi açıdan yükselttiğini ve onun özgürlüğünü sınırlandıran ve iç dünyasında yer alan tüm engelleri ortadan kaldırdığını görmekteyiz” dedi.

Dr. İvan Dülgerov da ikinci panelde “Tanrı İnancı Sentezi” başlıklı raporuyla yer aldı.

Rapor sunumlarından sonra konferans hareketli tartışmalarla devam etti.

Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Bilim Araştırmaları Merkezi Başkanı Arif Abdullah, konferansın kapanış konuşmasında, “İnsan, tüm ilişkilerinde güzelliği ve uyumu kendisine rehber edinmelidir” diye özetledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 852


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


eFSANE 2017-05-22 10:35:37
Bulgaristan'da hala camilerin ve derneklerin malları devlet tarafından iyade edilmedi. Sofya'da müslümanlar cami yok, cuma namazını nerede kılacağız. Dini özgürlüklere hükümetin bir el atması lazım bence.
* 2017-05-22 14:29:21
DOST koalisyon ortağı NPSD GERB ile koalisyon hükümetindeyken eFSANE kardeşimizin dediği sorunları niye çözmedi? Sorarım bakalım şimdi, tütüne niye destek sağlamadılar?
fes 2017-05-23 08:31:02
Evet, doğrudur, DOST ve ona destek verenler aşırı milliyetçi ve GERB partisini iktidara taşıdılar. Maalesef ben de bir ara Dost oluşumuna destek verdiğim için kendimi suçlu hissediyorum. DPS'nin yaptığı bazı hataları büyüterek bütünü göremedik ve istemeyerek de olsa GERB iktidarının devamına destek vermiş olduk. Mükemmel iyinin düşmanıdır diye bir laf var, DOST belki daha iyi yapar düşüncesiyle kötüye davetiye çıkarmış olduk. Dost projesinin büyük bir hata olduğunu anlamayan mankafadır.
fes kafesi 2017-05-24 23:25:44
matruşkanın büyüğü Dps, içinden çıkan küçüğü Dost. Çocuklar babalarının sözünü dinlemez. Sonuç bazen iyidir, bazen kötü olur.
fes 2017-05-25 10:21:05
Matruşka benzetmesi buna uyar mı biraz şüpheli. DPS'nin tabi ki bir çok eksiği, canımızı sıkan yan var. Gel gelelim hayat devam ediyor, saat tıkır tıkır durmak bilmeksizin çalışıyor; yani ideal bir parti kuramayacağımıza göre var olan en iyi ile devam etmek zorundayız. Kimse bize " bunlar ideal partilerini kursunlar ondan sonra oyunu devam ederiz" demiyor. Matruşkanın büyü deyip olup biteni eli kolu bağılı seyretmek iyi bir davranış değildir. Türkiye türklerin bir parçasıyız, ayrı bir ulus değiliz. Bunu bilelim yeter.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign